Zahraničí

Za kávu si pořádně připlatíme! Na vině jsou covidová opatření ve Vietnamu

Za kávu si pořádně připlatíme! Na vině jsou covidová opatření ve Vietnamu
Zdroj: Getty Images

Ceny kávy se i nadále můžou pořádně zvyšovat. Na vině je nyní zejména epidemie koronaviru ve Vietnamu. Právě tento stát je jedním z největších producentů odrůdy robusta.

Kvůli zhoršující se situaci s koronavirem je už několik týdnů uzavřené vietnamské Ho Či Minovo město, kde se nachází jeden z největších přístavů v zemi. Právě proto není možné vyvážet kávu. Vietnam je významným producentem odrůdy robusta, která se používá mimo jiné i v instantní kávě.


"Vývoz navíc ztěžuje nedostatek přepravních kontejnerů a rostoucí cena nákladů za dopravu, se kterou se vývozci potýkají,“ varuje BBC.

Související obsah


Od začátku letošního roku se ceny za odrůdu robusta zvedly už o 50 %. Vietnamská Asociace kávy a kakaa a další organizace už vyzvaly tamní vládu, aby zmírnila zavedená opatření. Tím by se podle nich předešlo dalším zpožděním dodávek a zamezilo se růstu nákladů.


Není to však jediný problém, který trh s kávou zasáhl. Kvůli obrovským suchům a mrazům je nízká také úroda v Brazílii. Ta patří mezi největší producenty odrůdy arabica. Ceny kávy jsou tak nejvyšší za posledních sedm let.


Podle odborníků zasáhly letos Brazílii nejhorší mrazy od roku 1994. Byly tak silné, že někteří pěstitelé budou muset řadu kávovníků zasadit znovu. To znamená, že by mohly začít plodit nejdříve za tři roky.

Robot barista uvaří až 14 káv najednou. Podívejte se na reportáž:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz