Domácí

Karanténu nelze nařídit po telefonu. Je třeba řádné rozhodnutí, řekl soud

Karanténu nelze nařídit po telefonu. Je třeba řádné rozhodnutí, řekl soud
Zdroj: Getty Images

Hygienici nemohou nařídit člověku, který je podezřelý z nákazy koronavirem, karanténu po telefonu. Podle Nejvyššího správního soudu (NSS) je potřeba rozhodnutí podle správního řádu. Soud tak zamítl kasační stížnost, kterou podala jihlavská hygienická stanice proti verdiktu Krajského soudu v Brně.

V loňském roce se na krajský soud obrátila rodina chlapce ze Žďárska, který se ve školce setkal s nakaženým. Rodinu proto telefonicky kontaktovala pracovnice hygieny s tím, že dítě musí zůstat doma a následně absolvovat PCR test.


Karanténu však nenařídila formálně správným způsobem ani hygienická stanice, ani dětská lékařka. Podle Nejvyššího správního soudu tak telefonát a pokyn pracovnice hygieny nelze "pro nedostatek písemné formy“ považovat za rozhodnutí dle správního řádu.

Související obsah


Hygiena tak podle soudu bez patřičných pravomocí nezákonným způsobem omezila svobodu dítěte. Nepomohl ani argument stanice, že se jednalo o specifickou situaci koronavirové pandemie, kdy denně museli vydat 600 až 1600 rozhodnutí, přestože k tomu neměli dostatečné personální zázemí.


"NSS uvádí, že si je vědom nelehké situace stěžovatelky a její postup je do značné míry pochopitelný. Soud ovšem nemůže rezignovat na znění zákona a případně dotvářet zákon tím, že by vytvářel výjimky,“ vysvětil soud ve svém rozhodnutí.


Podle Nejvyššího správního soudu byl však postup hygienické stanice do jisté míry "lidsky pochopitelný“ a nešlo o selhání pracovníků, ale spíše o důsledek dosavadní zákonné úpravy a určitých systémových nedostatků.


"Zákonná úprava ani jiná systémová opatření zřejmě nepředpokládala stav, jaký v té době nastal v souvislosti s šířením nemoci covid-19, stěžovatelka byla chtě nechtě objektivně nucena postupovat nestandardně (a to v tomto případě bohužel i nezákonně),“ rozhodl soud.

Karanténa v cizině může vyjít na desetitisíce. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz