Domácí

Nepomohlo ani 100 tisíc korun při náboru. V Česku scházejí strážníci

Městské policie po celé zemi řeší nedostatek strážníků. Nepomohly ani náborové příspěvky až 100 tisíc korun, ubytování zdarma nebo 40tisícové platy. Do řad městské policie se na mnoha místech nehlásí vůbec nikdo. V Česku chybí okolo tisíce strážníků.

Městské policie se předhánějí v akčnosti a originalitě náborových videí. Má to ale téměř nulový účinek. Ani přes řadu benefitů se totiž nedaří naplnit řady strážníků. "Máme náborový příspěvek 70 tisíc korun," řekl zástupce ředitele Městské policie v Ústí nad Labem Jan Novotný.

V Praze je bonus pro nastupující ještě vyšší. "Náborový příspěvek 100 tisíc korun, příspěvek na bydlení a dopravu, stravenky a mnoho dalšího," vyjmenovála mluvčí pražské městské policie Irena Seifertová.

V Praze je okolo 2000 strážníků, metropoli by jich ale mělo hlídat ještě o 170 víc. Proti tomu by se celkových 140 strážníků v Ústí mohlo zdát jen jako kapka v moři, ale i tam jich chybí desetina.

"Problém je, že je to dlouhodobé, a ještě větší problém je, že se nehlásí vůbec nikdo. Čtrnáct strážníků na ulicích chybí," uvedl zástupce ředitele Novotný.

Související obsah

Když už se někde někdo přihlásí, je téměř 80procentní šance, že náborem neprojde. Nejčastěji kvůli špatné fyzičce. "Úspěšnost uchazečů je zhruba 20 procent. Kde nám kadeti vypadávají, tak jsou to sportovní testy, zdravotní prohlídky a někde i psychotesty," tvrdí ředitel zlínské městské policie Milan Kladníček.

Například v Sokolově na Karlovarsku nutně potřebují specialisty, jenže to je při tak akutním nedostatku zájemců běh na dlouhou trať, ani po letech se na vypsané pozice nikdo nehlásí. "Byli bychom velmi rádi, kdybychom sehnali strážníka psovoda, a delší dobu usilujeme i o to, abychom našli strážníka z vietnamské komunity," uvedl velitel Mětské policie Sokolov Petr Kubis.

Situace s nedostatkem strážníků teď eskaluje na Liberecku. Liberec dosud posílal strážníky hlídat sousední Frýdlant, jenže jich má tak málo, že je z Frýdlantu stáhne. Smlouva vyprší na konci září.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA prověřuje, jestli je možné použít vakcínu pro děti ve věku od 5 do 11 let

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) začala s hodnocením použití vakcíny Comirnaty proti covidu-19 společností Pfizer/BioNTech pro děti ve věku od 5 do 11 let. V současné době je registrovaná pro použití u lidí ve věku 12 a starších. Pokud nebude potřeba doplnit další informace, očekává se výsledek za několik měsíců, informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). EMA přezkoumá údaje o vakcíně, včetně výsledků probíhajícího klinického hodnocení u dětí od 5 do 11 let. Pokud budou uspokojivé, agentura doporučí vakcinaci i u této věkové kategorie.

Krátká zpráva

Zemřel Collin Powell, první Afroameričan v čele ministerstva zahraničí USA

Ve věku 84 zemřel Collin Powell. Byl americkým vojenským vůdcem, poradcem pro národní bezpečnost a v letech 2001 až 2005 ministrem zahraničí USA. Zároveň byl také prvním Afroameričanem v této pozici. Jeho smrt oznámila rodina na Facebooku, zemřel v důsledku komplikací způsobených covidem-19.

Píše se na Deník.cz