Koronavirus

Pfizer vs. Moderna. Studie ukázala, která vakcína vytváří v těle víc protilátek

Pfizer vs. Moderna. Studie ukázala, která vakcína vytváří v těle víc protilátek
Zdroj: Getty Images

Lidé, kteří jsou plně naočkovaní vakcínou od Moderny, mají v těle vyšší hladinu protilátek než ti, kteří za sebou mají očkování látkou od Pfizer/BioNTech. Vyplývá to ze studie belgických vědců. Odborníci ale zároveň upozorňují, že více protilátek nemusí znamenat déletrvající ochranu před nemocí.

Studie belgických vědců, která byla na začátku týdne publikovaná v odborném lékařském časopise JAMA Network Open, je jednou z prvních, která porovnávala hladinu protilátek po očkování vakcínami od firem Moderna a Pfizer/BioNTech.

Vědci zkoumali protilátky u 1600 zaměstnanců nemocnic. Jejich krevní vzorky analyzovali šest až deset týdnů po aplikaci druhé dávky.

Výsledky ukázaly, že po vakcíně od Moderny byla hladina protilátek zhruba dvakrát vyšší. U lidí, kteří před vakcinací neprodělali covid, dosahovala úrovně 2881 U/ml, zatímco po látce od Pfizeru byla průměrná hodnota 1108 U/ml.

Podstatně více protilátek v těle měli lidé, kteří před vakcinací prodělali covid. Po vakcíně od Moderny průměrná hodnota činila 10 708 U/ml, od Pfizeru 8174 U/ml.

Související obsah

Podle externích vědců, kteří se na studii nepodíleli, je zatím předčasné tvrdit, že účinnost vakcíny od Moderny bude trvat déle. Výsledky ale naznačují, že by její ochrana mohla slábnout pomaleji.

Důvodem rozdílu může být větší množství účinné látky ve vakcíně od Moderny (100 mikrogramů oproti 30 u vakcíny od Pfizeru), nebo delší interval mezi dvěma dávkami (tři týdny u Moderny, čtyři u Pfizeru). Vysoké hladiny protilátek nicméně produkují obě vakcíny, v rámci klinických studií účinnost obou přesahovala 90 %. Účinnost proti variantě delta je podstatně nižší.

Na začátku srpna firma Pfizer oznámila, že její vakcína je účinná proti všem zatím známým mutacím a složení tak zatím naplánuje měnit. Více informací se dozvíte v reportáži TV Nova:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz