Zahraničí

Ochrana po očkování proti covidu už slábne, tvrdí experti. Jak je to v Česku?

Ochrana po očkování proti covidu už slábne, tvrdí experti. Jak je to v Česku?
Ilustrační snímek Zdroj: Profimedia

Aktuální britský výzkum ukazuje, že ochrana proti covidu-19 u lidí, kteří už mají ukončené očkování, začíná pomalu klesat. A to už pár měsíců po aplikaci vakcíny. Redakce TN.cz zjišťovala, jaká je situace v Česku.

Britští experti přitom pracovali s opravdu velkým vzorkem lidí – zkoumali mimo jiné pozitivní PCR testy od letošního května do června u více než milionu lidí, kteří dostali obě dávky vakcíny od Pfizeru nebo AstraZeneky.

A ukázalo se, že ochrana, kterou dvě zmíněné vakcíny proti nebezpečné nákaze poskytují, s postupem času začíná slábnout. U látky od Pfizeru z 88 procent měsíc po aplikaci na 74 procent po čtyřech měsících až půl roce, u AstraZeneky byl pokles ze 77 procent na 67 procent po čtyřech až pěti měsících, píše britská BBC.

Související obsah

I tak ale podle anglických úřadů vakcinace před covidem plní svůj ochranný účel – podle tamního úřadu veřejného zdraví (Public Health England) zabránilo očkování dosud asi 84 600 úmrtím a 23 milionům nakažení covidem.

Vedoucí výzkumu Tim Spector uvedl, že klesající stupeň ochrany by mohl vysvětlovat některé "průlomové" infekce, které v poslední době hlásí část plně očkovaných lidí. "Vakcíny stále poskytují většině populace vysokou úroveň ochrany, především proti delta (indické) variantě. Takže je třeba, aby se naočkovalo co nejvíc lidí," vzkázal Spector.

Jestli a jak účinek vakcín klesá i v Česku, zjišťovala redakce TN.cz od předsedy České vakcinologické společnosti Romana Chlíbka.

"Pokud vím, tak aktuálně se drží poměr nově nakažených covidem, kteří jsou zároveň naočkovaní, pod deseti procenty. Pokud by toto číslo náhle začalo rychle stoupat, bylo by třeba s tím něco dělat," řekl Chlíbek.

Související obsah

To, že účinnost vakcíny časem klesá, je podle něj přirozené a normální. "U různých vakcín je rychlost tohoto procesu rozdílná. Způsobem, jak proti tomuto bojovat, je podání třetí, posilující dávky," má jasno vakcinolog. Ta podle něj dokáže několikanásobně zvýšit hladinu protilátek u mladších i starších pacientů a účinně tak bojovat i s nakažlivější delta mutací viru.

Přeočkování proti covidu Česká vakcinologická společnost doporučila s odstupem osmi až dvanácti měsíců. "Je tak logické, že nebude plošné, ale bude se nejprve týkat rizikových skupin, protože řada lidí byla očkována teprve nedávno a ten odstup se jich ještě netýká," zdůraznil Chlíbek.

Od kdy by se v Česku mohlo začít očkovat třetí dávkou? Pusťte si rozhovor s epidemiologem Romanem Prymulou:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz