Domácí

Drahé Vánoce: Sklizeň jde pomalu, očekává se růst cen mouky a pečiva

Drahé Vánoce: Sklizeň jde pomalu, očekává se růst cen mouky a pečiva
Zdroj: Getty Images

Zatímco loni touto dobou už bylo po žních, letos stále ještě čeká na zemědělce hromada práce. Důvodem je pozdní příchod jara a nepříznivé počasí. Vánoce se tak Čechům mohou prodražit.

Podle aktuálních informací ministerstva zemědělství bylo v pondělí sklizeno 85 procent plochy polí s obilovinami. Loni v tuto dobu se přitom jednalo už o 99,23 procenta.


Podle Agrární komory České republiky (AKČR) jsou zatím výnosy na úrovni loňska. "S hodnocením je ale třeba počkat na konec žní, stále zbývá sklidit zhruba 15 procent ploch obilovin. Očekáváme, že letošní sklizeň dosáhne 7,4 milionu tun základních obilovin," objasnil prezident komory Jan Doležal.

Žně v roce 2021 k 30. srpnu:

Žně v roce 2020 k 31. srpnu:

Žně v roce 2019 k 26. srpnu:

Související obsah


Posun žní do srpna a částečně září znamená pro zemědělce komplikace. Začíná se krátit doba, kdy svítí slunce, večer a ráno je více vlhko. Na podmáčené půdě se špatně pracuje zemědělským strojům. A deštivé počasí se také projevuje na jakosti obilovin, u zrn hrozí také plíseň.

Zdražování mouky a pečiva


"Co se týče letošních sklizní, odhady jsou menší, než byly v loňském roce, a dokonce jsou i pod desetiletým průměrem, takže ta úroda v České republice není dobrá. Uvidíme, jaká bude kvalita obilovin a výtěžnost z jednoho hektaru, ale skutečně hrozí, že obilovin z české produkce bude méně. To pak bude tlačit na růst cen pekárenských výrobků," řekl ekonom Štěpán Křeček.


"Důležitá je i cena evropských obilovin, protože my fungujeme na společném trhu. V případě, že by úroda v České republice byla nedostatečná, tak bychom mohli zvýšit dovozy. Současný vývoj nahrává růstu ceny mouky a pekárenských výrobků," dodal Křeček.

Související obsah


Růst cen mouky a pečiva ještě v letošním roce je podle Křečka velmi reálný. "I když mají výrobci často kontraktovaný odběr původních obilovin za nižší ceny, oni už počítají s tím, že se situace na trhu mění. Ty změny se snaží průběžně zakalkulovávat do svých cen tak, aby ty nárůsty v cenách nebyly skokové," objasnil.


Zmínil také, že kvůli ječmeni oznámil zdražování Pilsner Urquel, cena piva vzroste asi o tři procenta. Přidaly se i menší pivovary.
 

Vydatné deště ale vrátily zásobu vody téměř do normálu. Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz