Domácí

Na pražském letišti začala platit přísnější pravidla. Dotknou se i Čechů

Letiště Václava Havla v Praze od středy zpřísnilo kontroly lidí přilétajících do České republiky. Dokumenty kontrolují pracovníci letiště, celní správa i cizinecká policie. Letiště tím prý reaguje na narůstající provoz a také platné podmínky státu pro cestování.

Pracovníci letiště, policisté i celníci začali kontrolovat každého cestujícího, který přiletěl do Česka. "Dotkne se to jak turistů, kteří přilétají na návštěvu Česka, tak samozřejmě i českých občanů, kteří se vrací domů," uvedla mluvčí letiště Kateřina Pavlíková.

Pravidla se podle ministerstva zdravotnictví postupně zpřísňují na všech mezinárodních letištích.

"Hlavním důvodem je nebezpečí nákazy ze zahraničí. Když se podíváme na nákazu v okolních státech, ať už v Německu, ale i jinde v Evropě, třeba ve Španělsku, tak vidíme, že tam velmi rychle roste incidence. Chtěli bychom Českou republiku zachovat v zelené zóně," vysvětlil vedoucí tiskového odboru ministerstva zdravotnictví Daniel Köppl.

Související obsah

Přísnější kontroly platí od středy na obou terminálech. Cestující musí po příletu předložit vyplněný příjezdový formulář a certifikát o očkování, potvrzení o prodělání nemoci, nebo negativní výsledek testu.

"V případě, že některý z cestujících nemá všechny požadované doklady, tak ho předáváme službě cizinecké policie. Ta dále v rámci nastaveného procesu komunikuje s krajskou hygienickou stanicí," uvedla Celní správa.

Letiště lidem doporučuje, aby si vždy dopředu zjišťovali pravidla pro cestování. "Nejen na odletu, ale také při návratu zpátky do Česka. Zároveň aby měli připravené veškeré dokumenty, které mají doložit. Ideálně, aby si ta potvrzení i tiskli," řekla Pavlíková.

Související obsah

Cestující najdou přehled aktuálně platných podmínek pro cestování do Česka na webových stránkách ministerstva vnitra. Konkrétní pravidla se řídí podle seznamu zemí podle míry rizika, který je pravidelně aktualizován na webových stránkách ministerstva zdravotnictví.

mb, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz