Domácí

Kdy skončí roušky? Až se naočkuje 75 % dospělých, říká ministerstvo

Kdy skončí roušky? Až se naočkuje 75 % dospělých, říká ministerstvo
Zdroj: Profimedia

Ministerstvo zdravotnictví ve své nové kampani vyzývá občany k očkování proti koronaviru. Podle jednoho z příspěvků na twitteru ministerstva chybí naočkovat už jen devět procent dospělých a roušky bude možné odložit.

Odložení roušek ministerstvo podmiňuje dosažením kolektivní imunity. Ta by měla nastat, jakmile se plně naočkuje 75 procent populace starší 18 let. "Pokud dosáhneme tohoto procenta proočkovanosti, změní se protiepidemické opatření v podobě nošení ochrany dýchacích cest," řekla deníku Právo Martina Čovbanová za ministerstvo zdravotnictví.

Podle výzvy ministerstva zdravotnictví je dosažení plné imunity Čechů na dosah. "Už jen devět procent lidí zbývá naočkovat a naše děti nebudou muset nosit ve školách roušku," uvedl resort na twitteru.

Ministerstvo apeluje na veřejnost, aby pomohla přesvědčit ty, kteří se ještě nenaočkovali. Roušky by se pak už nemusely nosit nejenom ve školách, ale ani v obchodech a v práci.

"V tom, kolik procent je třeba získat pro kolektivní imunitu, se různé studie liší," řekla deníku Právo Čovbanová s tím, že původně ministerstvo požadovalo 70procentní proočkovanost. Kvůli mutaci delta však hranici zvýšili na 75 procent.

V Česku je ke čtvrtku 2. září podle webu ministerstva plně očkováno 5 744 603 lidí. Celkový podíl očkovaných alespoň s jednou dávkou je 55,6 procenta. Plně očkovaných je 53,5 procenta. Jen dospělých (očkovat se mohou děti nad 12 let) je pak naočkovaných 66 procent. 

Jak lidé nařízení ohledně nošení roušek a respirátorů dodržují?

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz