Koronavirus

Vakcíny proti covidu-19 plně fungují. Třetí dávka není nutná, tvrdí experti

Vakcíny proti covidu-19 plně fungují. Třetí dávka není nutná, tvrdí experti
Zdroj: TV Nova

Podání posilovací dávky vakcíny proti koronaviru u plně očkovaných není podle Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) nutné. Lékaři však mohou další dávku zvážit spíše u lidí, kteří mají silně oslabený imunitní systém.

Podle Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí je potřeba rozlišovat mezi posilovací dávkou u zdravých lidí a u těch, kteří mají oslabenou imunitu. Všechny schválené očkovací látky by totiž měly poskytovat vysokou ochranu před závažným průběhem onemocnění a úmrtím.


"Některé studie uvádí, že dodatečná dávka vakcíny může zlepšit imunitní odpověď u lidí s oslabenou imunitou, jako jsou ti po transplantaci orgánů, jejichž odpověď na očkování může být snížena. V takových případech by již nyní měla být zvážena možnost podání další dávky," uvádí ECDC.

Související obsah


Zároveň by dle odborníků mohli lékaři další dávku vakcíny zvážit jako prevenci u seniorů, a to především těch, kteří pobývají v zařízeních dlouhodobé péče.


Odborníci však apelují, aby se lidé nechali naočkovat. Data totiž dokládají, že přibližně jeden ze tří dospělých v Evropské unii (EU) starší 18 let není stále plně naočkován. "V této situaci by mělo být prioritou očkovat všechny, kteří mohou být očkováni," míní experti.


Je však stále důležité dodržovat veškerá protiepidemická opatření, jako je dodržování rozestupů, správná hygiena a případně také zakrytí nosu a úst především v uzavřených prostorách.

Související obsah


V současné době posuzuje také Evropská léková agentura (EMA) údaje o dalších dávkách vakcín. Následně rozhodne, zda je vhodné v tomto ohledu rozšířit rozhodnutí o registraci a aktualizovat souhrn údajů o přípravku a příbalové informace.


I nadále zatím zůstává doporučení ohledně dalších a posilovacích dávek výsadou národních imunizačních komisí v každém státě Evropské unie.

Podle vakcinologa Romana Chlíbka bude třetí dávka potřeba. Více se dozvíte v následujícím rozhovoru:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Píše se na Deník.cz