Koronavirus

Kombinujme třetí dávku s vakcínou proti chřipce, navrhuje MeSES

Kombinujme třetí dávku s vakcínou proti chřipce, navrhuje MeSES
Zdroj: TV Nova

Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES) ve své nejnovější zprávě doporučuje kombinovat třetí dávku vakcíny proti covidu-19 s očkováním proti chřipce. Třetí dávka proti koronaviru se podle premiéra Andreje Babiše (ANO) začne podávat už od 20. září.

Podle odborníků aktuální výsledky studií ukazují, že imunitně oslabení jedinci profitují z podání třetí dávky vakcíny. Přeočkování třetí dávkou podporuje i česká vakcinologická společnost.

"Aplikaci třetí dávky vakcíny lze doporučit nejen kvůli ochraně těchto osob před těžkým průběhem onemocnění při infekci virem SARS-CoV-2, ale i z hlediska omezení možnosti selekce rezistentní mutanty viru. Zároveň doporučujeme očkování dvou nebo jednodávkovou vakcínou všem jedincům, kteří přicházejí s imunitně oslabenými pacienty do častého styku," píše se ve stanovisku skupiny MeSES.

MeSES zároveň doporučuje, aby se vakcinace třetí dávkou kombinovala s vakcínou proti chřipce. Sezóna chřipky probíhá v Česku především na podzim a v zimě. 

Související obsah

"Recentní dosud nerecenzovaná studie naznačuje, že podání vakcíny proti sezónní chřipce společně s vakcínou proti covid-19 je bezpečné a účinné. Společné podání těchto vakcín by bylo výhodné i z hlediska logistického, protože rizikové skupiny, pro které je prioritně chřipková vakcína doporučena a případně i hrazena, se překrývají se skupinou rizikových jedinců, kteří by z třetí dávky proti covid-19 profitovali," stojí dále ve zprávě.

Očkování třetí dávkou bude v Česku možné už od 20. září. Prioritně se bude podle premiéra Babiše týkat lidí nad 60 let, lidí se zdravotním postižením a také dlouhodobě nemocných. 

Skupina MeSES dříve fungovala jako poradce ministerstva zdravotnictví v boji proti koronaviru. V květnu však byla spolupráce ukončena.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz