Zahraničí

Experti varují: Svět bude do roku 2050 plný lidí s demencí

Experti varují: Svět bude do roku 2050 plný lidí s demencí
Zdroj: Getty Images

Na celém světě roste počet lidí s demencí. Lidí s touto nemocí je momentálně asi 55 milionů, během jednoho roku může jejich počet narůst o 40 procent. Podle WHO může za to stárnutí populace.

Lidí, kteří trpí demencí, přibývá. Po celém světě je jich s touto nemocí 55 milionů, podle Světové zdravotnické organizace (WHO) může ale toto číslo do roku 2030 vzrůst o 40 procent na 78 milionů a o dvacet let později by to mohlo být dokonce 139 milionů lidí. Ve své studii WHO zároveň uvádí, že celosvětové náklady na léčbu této nemoci jsou 1,3 bilionu dolarů (asi 28 bilionů korun). Za růst počtu takto nemocných lidí může podle WHO stárnutí populace.

"Demence okrádá miliony lidí o jejich vzpomínky, nezávislost i důstojnost,“ uvádí v tiskové zprávě šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Podle něj nechává svět lidi s demencí ve štychu. Ve společnosti nesmí mít prostor diskriminace kvůli věku, stigmatizace a sociální vyloučení, čemuž právě lidé s demencí a jejich blízcí často čelí, domnívá se šéf WHO.

Související obsah

Podle WHO zároveň ve světě kvůli neúspěšným klinickým studiím klesá zájem o vývoj léku na demenci. Řešení problému se zvyšujícím se počtem nemocných je tak zatím v nedohlednu.

Riziko demence roste s věkem, lidé při nemoci přichází o paměť, orientaci a mají problémy s mluvením, učením, plánováním či odhadem. Ztrácí také emoční a sociální dovednosti. Kromě věku je demence často způsobena úrazy hlavy a Alzheimerovou chorobou. Z 60 procent nemoc postihuje ženy.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz