Ekonomika

Čekají nás nejdražší Vánoce v historii. Kvůli pandemii zdražuje skoro všechno

Přeprava zboží z Číny je ve velkých problémech. Kolaps zasáhl lodní, železniční i leteckou nákladní dopravu. Podle expertů to může vést k dalšímu zdražování čínského zboží v Evropě. Za poslední rok zvedli lodní přepravci ceny o sedminásobek. Situace se pravděpodobně nezlepší do Vánoc. Důvodem jsou mezistátní protiepidemická opatření.

Podle ekonomů kvůli přepravnímu kolapsu podraží zdravotnické pomůcky, hračky, kancelářské i školní potřeby, ale také oblečení, elektronika či baterie.

Starosti to dělá především firmám, které jsou na importu z Číny závislé. Asijská velmoc je aktuálně největším obchodním partnerem Evropské unie, když po zavedení cel vystřídala Spojené státy. Ceny za přepravu zboží raketově rostou.

"Dochází k až čtyřnásobnému zdražení oproti roku 2019. Projeví se to na nedostatku a na zdražení zboží. Řekl bych o 10 až 20 procent minimálně," uvedl spolumajitel LED Solution David Gébl.

"V lodní dopravě došlo k velkým komplikacím především kvůli lockdownu v čínských přístavech, kde nebyl, kdo by ty lodě naložil," vysvětlil zakladatel webu zdopravy.cz Jan Sůra. Lodě čekají měsíce, než mohou odplout. Námořní doprava je tak poprvé dražší než ta po kolejích. Jenomže železnice nejsou technicky připravené na tak velké objemy.

Související obsah

​"Mezi Běloruskem a Polskem čeká aktuálně 40 vlaků na odbavení. Je to zhruba týden až dva provozu mezi Čínou a Evropou," řekl Sůra.

Chybí personál i kontejnery. Kolaps nastal i v letecké dopravě. Postihl i největší čínské nákladní letiště Pudong v Šanghaji. Výpadek v dopravě se do konce roku dohnat nestihne.

"Budou to nejdražší Vánoce v historii," myslí si ekonom Štěpán Křeček. Řešením přitom není nekupovat věci z Číny. Velká část tuzemských či evropských výrobků totiž čínské komponenty obsahuje.

Ivan Berka, mb, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Ekonomika

Důležité Události

Píše se na Deník.cz