Zahraničí

Kuba začala očkovat batolata proti koronaviru, jako první na světě

Kuba začala očkovat batolata proti koronaviru, jako první na světě
Zdroj: Profimedia

Kuba se stala první zemí na světě, která začala očkovat proti koronaviru děti starší dvou let. K očkování využívá domácí vakcínu neschválenou Světovou zdravotnickou organizací (WHO).

Ostrovní stát s 11,2 miliony obyvatel si klade za cíl naočkovat všechny děti starší dvou let před opětovným otevřením škol, které byly od března minulého roku z velké části uzavřeny, informuje Times of Israel.

Vláda oznámila, že školy se budou otevírat postupně, a to v říjnu a v listopadu, ale až poté, co budou naočkovány všechny děti. Kuba používá k očkování domácí vakcínu Abdala, která má podle tamních úřadů účinnost proti koronaviru 92,2 procent. V zemi se očkuje i další vakcínou, taktéž vyvinutou na Kubě, která nese název Soberana 2. Ta má však účinnost jenom pouhých 62 procent.

Související obsah

V zemi teprve od minulého týdne běží kampaň na očkování dětí starších 12 let. Vláda však na nic nečekala a začala v pondělí rovnou očkovat už i děti starší dvou let, a to hlavně v centrální provincii Cienfuegos. Kuba se tak stala vůbec první zemí na světě, která takto malé děti očkuje. Plán začít očkovat děti v takhle nízkém věku oznámila už také Čína, Venezuela nebo Spojené arabské emiráty.

Kubánské vakcíny, první vyvinuté v Latinské Americe, neprošly zatím mezinárodním vědeckým rozborem a chybí jim tedy schválení od Světové zdravotnické organizace. Vakcíny jsou založeny na technologii rekombinantních proteinů. Stejnou technologii používá i americká vakcína Novavax a francouzská Sanofi, které také čekají na schválení WHO.

Italský premiér Mario Draghi oznámil, že je pro povinné očkování proti koronaviru. Více se dozvíte v reportáži televize Nova:

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz