Domácí

Babiš mladší byl u výslechu pět hodin. O Krymu prý řekl úplně všechno

Premiérův syn Andrej Babiš mladší zhruba pět hodin vypovídal ve čtvrtek na policii kvůli případu svého údajného zavlečení na Krym. Na ukrajinský poloostrov anektovaný Ruskem ho měli zavléct proti jeho vůli prý proto, aby nemohl vypovídat v případu Čapí hnízdo. Syn premiéra odmítl, že by trpěl schizofrenií, jak tvrdil jeho otec.

Andrej Babiš mladší dorazil k výslechu na desátou hodinu ranní a vypadal odhodlaně. "Nemám se čeho bát. Já jsem tím, kdo byl poškozen," prohlásil do televizních kamer. Vypovídal kvůli kauze Krym, kam ho dle jeho slov v roce 2017 měl nechat přes nesouhlas odvézt otec Andrej Babiš (ANO), aby mu znemožnil vypovídat v kauze Čapí hnízdo. 

Výslech trval dlouhých pět hodin. "Byl velice podrobný, pan Babiš podal úplné a vyčerpávající a pravdivé informace ke svému zavlečení na Krym. V tuto chvíli je vše v rukách policie a my pevně věříme, že celou věc nezávisle vyšetří tak, aby mohli být potrestáni ti, kteří za toto zavlečení odpovídají," sdělil Babišův advokát František Vyskočil.

Policisté se už podezřením na zavlečení a omezování osobní svobody zabývali dříve, a to proto, že si Andrej Babiš mladší novinářům na konci roku 2018 postěžoval, že ho ošetřovatel na popud otce o několik měsíců dříve proti jeho vůli odvezl na Ruskem okupovaný poloostrov Krym.

Související obsah

​Reportéři premiérova syna vypátrali ve Švýcarsku, kde dlouhodobě žije i se svojí matkou. "Únos" prý byl kvůli kauze Čapí hnízdo, v níž Babiš mladší figuroval. Premiér později prohlásil, že jeho syn trpí schizofrenií.

Na Krym měl Babiše mladšího podle jeho tvrzení odvést konkrétně Petr Protopopov, manžel lékařky Dity Protopopové, která vypracovala posudek o jeho duševním stavu, a která byla poradkyní Andreje Babiše (ANO) v době, kdy byl ministrem financí. Právě její posudek měl podle médií pomoci Babišovu synovi vyhnout se ze zdravotních důvodů stíhání v kauze Čapí hnízdo.

Vyšetřovatelé však letos v únoru případ bez výslechu Babiše mladšího nakonec odložili s tím, že nešlo o trestný čin ani o přestupek. Na základě dnešní výpovědi rozhodnou, zda budou v prověřování pokračovat.

Vztahy mezi premiérem a jeho synem jsou v současné době napjaté, obzvlášť po zahájení kampaně hnutí ANO v Ústí nad Labem. Svého otce tam Babiš mladší slovně konfrontoval a jeho stranu označil za sektu, která "oblbuje český národ". 

Premiéra výstup šokoval. "Mám o mého syna velký strach. Mám strach o jeho zdraví. Je manipulován skupinou lidí, kteří ho zneužívají k politickému boji proti mně," prohlásil později.

Premiérův syn ale tvrdí, že má k dispozici posudek, podle kterého je zdravý, a může tak vypovídat na policii ke kauze Čapí hnízdo. "Pro ty, kteří se ptají, kdy budu vypovídat na policii: pokud mě nesmete nějaké tornádo, neuklouznu v koupelně nebo tak nějak, tak k zavlečení na Krym 9. září, k Čapímu hnízdu 13. září," uvedl Babiš mladší minulý čtvrtek na twitteru.

GALERIE: Babiš mladší dorazil k výslechu:

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz