Zahraničí

Potápěči hledali Jantarovou komnatu. Odhalili tajemství legendární lodi

Celý svět napjatě čekal na zprávy skupiny potápěčů, kteří od pondělí prozkoumávají vrak nacistické lodi potopené v Baltském moři. Badatelé věřili, že by mohla skrývat pozůstatky slavné Jantarové komnaty. Nakonec našli vojenskou techniku a osobní věci, které opravdu "zanechaly dojem".

Potápěči prohledávají vrak lodi z 2. světové války v naději, že najdou legendární poklady Jantarové komnaty. Ve středu ale oznámili, že zatím nenarazili na nic jiného než na vojenské vybavení a soukromý majetek cestujících.

Patnáctičlenný tým z potápěčské skupiny Baltictech soustředil veškerou pozornost na vrak německé lodi Karlsruhe, která se potopila v roce 1945 u polského pobřeží. Při prvotním zkoumání odhalili experti několik nevojenských beden a také něco, co nápadně připomínalo pozůstatky obrazových rámů a hnijících pláten.

Po několikadenní potápěčské operaci ale tým oznámil, že neobjevil žádné známky ztracených uměleckých děl a pokladů. Jejich osud zůstává dál neznámý. "Všechny otevřené a poškozené truhly obsahovaly vojenské vybavení a ty menší byly jednoduše osobními zavazadly uprchlíků z východního Pruska. Samozřejmě jsme se jich nedotkli, ale zanechaly na nás dojem - všude roztroušené boty, pásy a soukromá zavazadla nám nedovolila zapomenout, že ve vraku Karlsruhe zemřela téměř tisícovka lidí," shrnuli potápěči ve středu. "Dnes večer jsme se rozhodli věnovat minutu ticha uctění obětí katastrofy," dodali.

Související obsah

​Německý křižník se podařilo najít loni v hloubce 88 metrů zhruba 70 kilometrů od polského města Ustka. Loď Karlsruhe opustila v dubnu 1945 přístav Königsberg (dnešní Kaliningrad). Nacházela se tedy nedaleko místa, kde byla Jantarová komnata naposledy spatřena. To bylo v březnu 1945.

Jantarová komnata byla postavena v Prusku, darována ruskému carovi a později byla rozebrána a vypleněna nacisty, nikdy nebyla nalezena. V Kateřinském paláci se od roku 2003 nachází věrná kopie této místnosti. Badatelé věří, že slavnou místnost převezli na lodi. A tou se měla stát právě Karlsruhe, která vyplula z Königsbergu na svou poslední plavbu. "Byla naložena objemným nákladem, a to 306 tunami. Chránily ji navíc dvě minolovky, takže na palubě mohl být velmi cenný náklad," prohlašoval historik Piotr Michalik. Po místnosti poseté drahokamy ale nikde nejsou památky.

Skupina potápěčů o výsledcích svého pátrání informuje pravidelně na sociální síti:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz