Zahraničí

Hon na Jantarovou komnatu: Našli legendární vrak, potápěči ho zkoumají

Hon na Jantarovou komnatu: Našli legendární vrak, potápěči ho zkoumají
Zdroj: Profimedia

Hon na slavnou Jantarovou komnatu pokračuje. Skupina potápěčů se bude od pondělí potápět k vraku německé lodi Karlsruhe, kterou se loni podařilo najít nedaleko polského města Ustka. Křižník zmizel krátce poté, co se ztratila i slavná komnata, dokonce se nacházel i ve stejné oblasti. V roce 1945 skončil na dně Baltského moře.

Potápěči hledají v hlubinách Baltského moře legendární Jantarovou komnatu. Místnost zmizela na konci druhé světové války, nyní potápěči doufají, že její pozůstatky najdou ve vraku lodi.

Německý křižník se podařilo najít loni v hloubce 88 metrů zhruba 70 kilometrů od polského města Ustka. Loď Karlsruhe opustila v dubnu 1945 přístav Königsberg (dnešní Kaliningrad). Nacházela se tedy nedaleko místa, kde byla Jantarová komnata naposledy spatřena. To bylo v březnu 1945.

Související obsah

​Vedoucí expedice Tomek Stachura vyrazil k vraku lodi v sobotu společně s dalšími 33 kolegy. První ponory začnou v pondělí, informoval německý Focus s odkazem na další německá média.

Na programu je dvanáct ponorů denně. Potápěči ve skupinách po třech se dostanou k vraku v hloubce 88 metrů do čtyř minut. Tam mají půl hodiny na prozkoumání místa, poté se musí znovu vynořit nad hladinu.

Jantarová komnata byla zhotovena na zakázku pro pruského krále Fridricha I., který ji v roce 1716 daroval ruskému caru Petru Velikému. Téměř 200 let se nacházela v Kateřinském paláci. V roce 1941 ji ukradli němečtí vojáci a od roku 1942 byla vystavená na zámku v Königsbergu (Královci), dnešním Kaliningradu.

Související obsah

​Naposledy byla spatřena v březnu 1945. Badatelé věří, že komnatu měla převážet loď. Experti věří, že bedny s cenným nákladem byly naloženy na loď. A tou se měla stát právě Karlsruhe, která vyplula z Königsbergu na svou poslední plavbu.

"Loď byla naložena objemným nákladem, a to 306 tunami. Chránily ji navíc dvě minolovky, takže na palubě mohl být velmi cenný náklad," prohlásil historik Piotr Michalik.

V Kateřinském paláci se od roku 2003 nachází věrná kopie Jantarové komnaty.

VIDEO: Podívejte se na reportáž o nalezeném vraku:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz