Domácí

Chorvatsko a Rakousko zčervenají. Po návratu hrozí karanténa

Pravidla při příjezdu z Chorvatska, Rakouska a Irska se mění. Země se od pondělí podle zjištění televize Nova přesunou do červené kategorie s vysokým rizikem nákazy koronavirem. Neočkovaní a ti, kteří neprodělali covid, budou muset po návratu podstoupit PCR test.

Chorvatsko, Rakousko a Irsko se od pondělí podle zjištění televize Nova zařadí mezi červené země s vysokým rizikem nákazy koronavirem.

Všichni při návratu ze zemí budou muset pátý až 14. den po návratu podstoupit PCR test. Do chvíle, kdy budou mít negativní výsledek, musí zůstat v samoizolaci. Tato pravidla neplatí pro lidi, kteří mají platné očkování či prodělali v posledních 180 dnech nemoc covid-19.

"Na základě dostupných dat z Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) aktualizovalo Ministerstvo zdravotnictví seznam zemí podle míry rizika nákazy," řekl mluvčí ministerstva zdravotnictví Kryštof Berka. Na oficiální mapě ECDC jsou celé Chorvatsko i Irsko v červené barvě, severozápad Rakouska a Vídeň také. V Chorvatsku se za poslední týden nakazilo průměrně 758 lidí denně, nových případů bylo ve čtvrtek 941. V Rakousku se ve čtvrtek nakazilo koronavirem 2356 lidí, za poslední týden průměrně 1701 lidí každý den.

Související obsah

Pro cestující, kteří jedou ze zemí do Česka veřejnou dopravou, bude platit povinnost mít negativní výsledek antigenního nebo PCR testu. Dopravci neumožní přepravu do Česka cestujícím z těchto zemí, kteří nepředloží test na přítomnost covidu-19 a příjezdový formulář. Městský soud v Praze sice toto opatření od 11. září zrušil, ministerstvo ale už opravilo soudem kritizovaná pravidla pro testování a akceptuje testy prováděné osobami oprávněnými k této činnosti v daném státě.

Lidé přepravující se samostatně nemusí mít test před započetím cesty do Česka, PCR test po příjezdu však ano. 

Do kategorií zelených zemí s nízkým rizikem nákazy nyní patří Maďarsko, Polsko, Vatikánský městský stát a také Azorské ostrovy. Z mimoevropských zemí nebo jejich částí pak Austrálie, Hongkong, Japonsko, Jordánsko, Korea, Kanada, Katar, Macao, Nový Zéland, Saudská Arábie, Singapur nebo Tchaj-wan. Od pondělí ze zelené kategorie vypadne Bosna a Hercegovina. 

Mezi oranžové země se středním rizikem nákazy budou od pondělí patřit Andorra, Dánsko, Lucembursko, Lotyšsko, Rumunsko, San Marino, Slovensko, Švédsko, Itálie, Finsko, Malta, Kanárské ostrovy a portugalská Madeira. Do červené patří kromě Rakouska, Chorvatska a Irska i Bulharsko, Belgie, Island, Kypr, Nizozemsko, Norsko, Litva, Lichtenštejnsko, Monako, Německo, Estonsko, Francie, Řecko, Slovinsko, Švýcarsko, Španělsko včetně Baleárských ostrovů a Portugalsko.

Cestovatelská mapa platná od pondělí:

Zdroj: Twitter ministerstva zahraničních věcí

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz