Zahraničí

20 let od útoků: 11. září umírali i Češi. Alena a Lukáš neměli v mrakodrapu být

V sobotu si celý svět připomíná tragickou událost, která se přesně před 20 lety nesmazatelně zapsala do světových dějin. Právě 11. září 2001 při útoku teroristů na významné budovy v New Yorku zemřely téměř tři tisíce lidí. O život přišli i dva Češi, kteří se v osudný okamžik nacházeli v budově Světového obchodního centra.

Přesně před dvaceti lety zaútočili teroristé organizace al-Káida na Spojené státy. Unesenými letadly se vydali na sebevražedné mise, při kterých zabili tisíce lidí. Nejděsivější útok vedli na newyorská Dvojčata, další letadlo narazilo do budovy Pentagonu a poslední se zřítilo po hrdinském boji cestujících s únosci do pole v Pensylvánii.

Právě při útoku na Světové obchodní centrum zemřeli i dva Češi, Alena Sešínová (†56) a Lukáš Rambousek (†27). Oba doplatili na to, že milovali svou práci.

Aleně k vysněné práci ve věži pomohli tuňáci

Alena by letos oslavila 77. narozeniny. Narodila se 16. června 1944 v Praze, dětství ale z velké části prožila ve středočeské obci Karlštejn, kde bydleli její babička a děda. V roce 1970 ale emigrovala do Francie. Neřekla o tom nikomu, ani své rodině. Chtěla ji ušetřit potíží s policií. Poprvé napsala až po svém příjezdu do Francie. Její příběh jako vzpomínku uveřejnilo v pátek vedení Středočeského kraje.

Související obsah

​​​Alena pod Eiffelovou věží pracovala jako pokojská a hospodyně, ačkoli si z domova vezla inženýrský titul v oboru výpočetní techniky. "Když ji tady v šedesátých letech vystudovala, vypadal počítač jako tři vagony nákladního vlaku, a lidí, kteří dokázali předvídat jejich budoucnost, bylo pár. Alena k nim zjevně patřila," zavzpomínalo vedení kraje.

Uklízení Alenu neuspokojovalo, jakmile našetřila peníze na letenku, vydala se proto do New Yorku. Po trpkých začátcích a sdíleném bydlení se dostala až k práci v bufetu, kde připravovala sendviče. Ne vždycky ale zákazníkům rozuměla. Časem si proto vytvořila osobitou strategii: Pokud nerozumím, co zákazník chce, chce tuňáka. "Nikdo neprodal za směnu víc tuňákových sendvičů než ona. Po pádu dvojčat se tahle historka o Aleniných začátcích objevila i v New York Times. Článek se jmenoval "When In Doubt, Serve Tuna"," připomněli v Česku.

Tuňáci Aleně vydělali nejen na kurz angličtiny, ale i na studium na Manhattan Community College, kde prohloubila svoje znalosti počítačů. A hlavně na ně dostala papír, který byl na rozdíl od diplomu z ČSSR zajímavý i pro pojišťovnu Marsh. Ta jí nabídla práci ve svém IT oddělení, v 94. patře Severní věže Světového obchodního centra. Když 11. září v 8.46 narazilo do Severní věže první z letadel, Alena tam neměla být. Šla ale zkontrolovat počítačové sítě, protože měla svoji práci ráda.

Symbolický hrob Aleny Sešínové najdete na hřbitůvku v Karlštejně-Budňanech. Je z něj vidět na Berounku a na hrad.

Související obsah

​Lukáš přišel dřív do práce. Jeho tělo nikdy nenašli

Lukáš Rambousek (†27) byl zaměstnancem společnosti Cantor Fitzgerald a vnukem spisovatele Oty Rambouska. Ani on neměl být v osudný den v práci. Šéf ho ale požádal, aby přišel o hodinu dřív.

V USA skončila celá Rambouskova režimem pronásledovaná rodina koncem 70. let. Lukášův otec Mike pracoval ve Světovém obchodním centru v 90. letech, pak odešel do důchodu. Netrvalo dlouho a své kanceláře ve věži se dočkal i Lukáš. Tatínek ho naposledy viděl, když odcházel 11. září v sedm hodin ráno do práce. Jeho kancelář byla ve 103. patře Severní věže Světového obchodního centra, kde zastával post počítačového technika makléřské firmy Cantor Fitzgerald. Ihned po útoku se otec Mike snažil synovi dovolat, bezúspěšně. Nakonec se vydal k mrakodrapům sám. A když se přes problémy v dopravě na místo konečně dostal, vycítil, že o syna definitivně přišel.

Firma Cantor Fitzgerald sídlila ve 101. až 105. patře. Nikdo z přítomných zaměstnanců útok teroristů nepřežil. S Lukášem Rambouskem zahynulo i téměř 700 jeho kolegů. Rodiče kdysi novináře přesvědčovali, že syna zahlédli na jedné z fotografií hořící věže těsně před zhroucením. Snímek byl rozmazaný, rodiče ale cítili, že je to on. Lukášovo tělo se nikdy nenašlo.

Na TN Live budeme od 14 hodin vysílat speciál k 20. výročí teroristických útoků.

Architekt Jiří Boudník přežil útoky 11. září 2001. Takhle na celou událost vzpomínal:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz