Zajímavosti

Jak dlouho se tělo vzpamatovává z nevyspalosti? Je to déle, než se zdá

Jak dlouho se tělo vzpamatovává z nevyspalosti? Je to déle, než se zdá
Zdroj: Getty Images

Nová studie polských vědců odhalila, že zregenerovat se po spánkovém deficitu není tak snadné, jak by se na první pohled zdálo. Účastníkům výzkumu vědci ubrali na 10 dní třetinu spánku. Ukázalo se, že ani týden nestačil na to, aby se dostali zpátky do plné formy.

Problémy se spánkem ohrožují kvalitu života až 45 % světové populace. Do velké míry to souvisí se špatnými životními návyky. Leckdo by přitom řekl, že spánkový deficit se dá odbourat rychle, zejména u mladých lidí stačí si jeden den přispat a můžete opět fungovat na 100 %.

Studie polských vědců, publikovaná v odborném časopise PLOS One, ale ukazuje něco jiného. Přestože zkoumala jen velmi malý vzorek, její výsledky jsou hodnotné. Do výzkumu se zapojilo 13 mladých lidí ve věku okolo 20 let, kteří po dobu 10 dní spali o 30 % méně.

Jejich kognitivní funkce se plně neobnovily ani po sedmi nocích, kdy spali neomezeně. Reakční schopnosti se během sedmi dnů zlepšily a vrátily do původní podoby, jiné kognitivní funkce se ale neobnovily úplně, například paměť nebo motorické dovednosti.

Související obsah

​Jak dlouho tedy trvá, než se vrátíme do fáze, kdy náš mozek funguje opět plnohodnotně? Přesnou odpověď vědci neznají. Studie ukázala, že některé schopnosti se mohou po nedostatku spánku u mladých lidí obnovovat pomaleji.

Chronický nedostatek spánku ovlivňuje naši pozornost, kreativitu, schopnost učit se novým věcem a řešit problémy nebo se rozhodovat. I spánkový deficit z jedné noci narušuje běžné fungování mozku.

Tato i jiné studie zjistily, že starší lidé mají větší toleranci k nedostatku spánku, a regenerace tak u nich trvá kratší dobu. Například výzkum z roku 2012 odhalil, že po pěti nocích, kdy lidé ve věku 46 až 55 let spali pouze po čtyřech hodinách, stačil k obnovení funkcí pouze jeden osmihodinový cyklus spánku.

"Výzkum zahrnoval 18 zdravých jedinců ve středním věku, závěr tak nemusí platit pro mladší lidi, kteří obvykle potřebují více spánku," uvedli autoři nové studie.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz