Koronavirus

Spánek výrazně snižuje riziko nákazy covidem. Nespavost může přitížit

Spánek výrazně snižuje riziko nákazy covidem. Nespavost může přitížit
Zdroj: Profimedia

Špatná kvalita spánku, nespavost a následný syndrom vyhoření mohou významně zvýšit riziko horšího průběhu onemocnění covid-19. Naopak každá hodina spánku navíc dokáže podle nejnovější studie snížit riziko nákazy až o 12 procent.

Podle nové studie vědců z amerických univerzit jsou přerušovaný spánek, nespavost a každodenní vyhoření spojeny s vyšším rizikem nákazy koronavirem. Kvalita spánku také výrazně ovlivňuje průběh samotného onemocnění a následné zotavení se z něj.


Nedostatek spánku a vyhoření jsou v současné době velkým problémem zejména u zdravotnického personálu. Vědci v rámci studie zkoumali tři tisíce zdravotníků z Francie, Německa, Itálie, Španělska, Velké Británie a USA, z nichž 568 prodělalo onemocnění covid-19.

Související obsah

Studie zjistila, že většina zdravotníků, kteří pracují v první linii, spí průměrně méně než 7 hodin, přičemž každá hodina dokáže snížit riziko nákazy až o 12 procent.

"Máme spoustu důkazů, že pokud máte dostatečné množství spánku, tak organismus dokáže lépe předcházet jakékoli infekci nebo proti ní bojovat," uvedla neuroložka Monika Haaková pro Forbes.

Související obsah

Spánek je tedy pro lidský organismus velmi důležitý. Tělo během něj regeneruje a získává energii. Jeho nedostatek může kromě zvýšení možného rizika nákazy koronavirem, také například snížit účinnost vakcíny proti prasečí chřipce, žloutence typu A, žloutence typu B či klasické chřipce.

Lidé se léčí dlouhé měsíce po prodělání covidu-19. Podívejte se na reportáž televize Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Píše se na Deník.cz