Ekonomika

Čechy pobouřilo, že by za lékaře museli platit. Nesmysl, reaguje premiér

Operaci kýly, výměnu kyčelního kloubu a další zdravotní péči si možná budeme muset už brzy platit ze svého. Je to prý důsledek vysokého a stále se zrychlujícího zadlužování státu. Před tímto scénářem varovala v pořadu Naše Česko na TN Live předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová. Premiér Andrej Babiš (ANO) ale takový černý scénář odmítá.

Začít platit u doktora by se opět mohlo v momentě, kdy se státní dluh dopracuje do fáze takzvané dluhové brzdy. "V takovém případě opravdu hrozí to, že si lidé budou muset za doktora platit. Stát nebude mít dostatek peněz," tvrdí ekonom Lukáš Kovanda.

Za dluhovou brzdu se počítá bod zlomu, tedy 55 procent výše dluhu v poměru k hrubému domácímu produktu. Toho bychom mohli dosáhnout během několika let. Vývoj tomu podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové nasvědčuje.

"Nevyloučila bych ani to, že si za zdravotní péči budou muset občané doplácet. Je to v dohledné době. Vypadá to, že (dluhová brzda, pozn. red.) bude během dvacátých let dosažena," prohlásila Zamrazilová.

Související obsah

​Preventivní prohlídka za 500 korun, operace kýly za 17 tisíc a nebo endoprotéza kyčelního kloubu za 88 tisíc. I takové částky v případě zrušení bezplatné zdravotní péče by si museli Češi plati sami.

"Ten průšvih tady je, řekněme si to narovinu. Blížíme se ke zdi, ale že by se mělo začínat zdravotní péčí, to by byla opravdu cesta do pekel. Pokud se to zpoplatní, může se plno chorob zanedbat," tvrdí praktický lékař Cyril Mucha.

Nesmysl, tvrdí premiér

"Pro nás je důležité, aby byla péče zachována, dostupná a kvalitní. To se daří v těch posledních letech a nemám vůbec predikci, že by se to mělo jakkoliv zhoršovat," řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

"Je to, prosím vás, nesmysl. Máme stále šesté nejlepší finance v EU, my jsme ten dluh snižovali, než přišel covid. Museli jsme podpořit živnostníky," vyjádřil se premiér Andrej Babiš (ANO).

Související obsah

"Pokud bude vláda i nadále zadlužovat tento stát, toto riziko tu hrozí. Většina pojištěnců, a to 70 procent, jsou státní pojištěnci," varuje místopředseda TOP 09 Vlastimil Válek (SPOLU).

Naposledy Češi u lékaře plošně platili v roce 2015. Tehdy se jednalo o 30korunový paušální poplatek.

S placenou zdravotní péčí lidé nesouhlasí

"Já si myslím, že to mají hledat jinde ty úspory, ne takhle v tom zdravotnictví. Nebo by to mělo být vidět, když už se něco platí," svěřil se štábu televize Nova jeden z dotázaných.

"Myslím si, že to není rozumný vůbec, protože tím budou postižení všichni," vyjádřil se další. "No tak si platíme zdravotní pojištění a ještě abychom platili u doktora, to je nesmysl," přitakává jiný kolemjdoucí.

Na to, co na placení u lékaře říkají další diváci televize Nova, se podívejte ve videu:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz