Ekonomika

Vánoční dárky jsou letos v ohrožení. V obchodech chybí hračky či elektronika

Sehnat vánoční dárky může být letos problém. Celosvětový nedostatek čipů a dalších komponentů totiž významně ovlivňuje trh s elektronikou a hračkami. Prodejci se potýkají s omezenými dodávkami z Číny, což se podepisuje na množství zboží v obchodech. Na pultech začínají docházet například mobilní telefony, auta na baterky, panenky nebo plyšáci.

Elektronika a hračky jsou většinou nejoblíbenější dárky pod vánočním stromečkem. Letos ale hrozí, že ti, kteří by si takový dárek přáli, budou nakonec zklamaní. "Nemusí být třeba tablety, panenky, hračky s čipy, protože jednoduše se nestačí dopravit z Číny včas nebo se zatím vůbec nevyrobily," varuje ekonom Lukáš Kovanda.

Kromě čipů chybí například i plasty nebo některé základní součástky. Problém s dodávkami zboží řeší prodejci elektroniky i hračkářství.

"Pociťujeme výpadky u těch hlavních dodavatelů. Druhá věc je potom dopad na ty konkrétní typy zboží, například jsou to robotické hračky, které jsou velmi oblíbené ve vánoční sezóně nebo autíčka," prozradila vedoucí nákupu hračkářství Hamleys Jana Doležalová.

Související obsah

​"Zhoršenou dostupnost produktů způsobuje také přetížení námořní dopravy a její zdražování. V některých případech šlo až o osmi až desetinásobek, takže některým dodavatelům se nevyplatilo takové zboží do Evropy dovézt," vysvětluje mluvčí skupiny e-shopů Mall Group Pavla Hobíková.

Podle prodejců je v současnosti největší problém s objednávkami hraček na baterie. Nedostatkovým zbožím se ale stávají i plyšáci. "Skutečně ta situace v Číně postihla i tenhle velmi oblíbený sortiment. Bohužel se potýkáme s tím, že to, na co jsme byli standardně zvyklí, například ty stovky druhů medvídků, nebudou letos standardem. Ale snažíme se sehnat, co se dá," sdělila Doležalová.

V prodejnách s elektronikou chybí například levnější notebooky a je i nedostatek mobilních telefonů. Několikaměsíční čekací doba je i na herní konzole.

Související obsah

​"Tam je situace složitá už vlastně od začátku loňského podzimu, kdy tento problém se projevuje na celém globálním trhu. Konzole jsou velmi špatně dostupné a my vlastně ještě teď vykrýváme předobjednávky z loňského roku," uvedla mluvčí obchodu Alza.cz Daniela Chovancová.

"Nedostatek zboží může trvat hodně dlouho i v roce 2022. Co se týče některých těch komponent, třeba čipů, tak ta situace může přetrvat i do roku 2023. To znamená ještě příští Vánoce mohou být velice vážně tímto nedostatkem poznamenány," predikuje Kovanda.

Podle odborníků se musíme připravit na to, že se nedostatek zboží na trhu odrazí i na cenách. Některé produkty by mohly zdražit až o desítky procent.

Koupě nového auta je skoro nemožná, chybí součástky z Číny:

Kateřina Sejková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz