Naše Česko

Češi jsou přeborníci v třídění odpadu. Která obec ale válí nejvíc?

Češi jsou přeborníci v třídění odpadu. Která obec ale válí nejvíc?
Zdroj: ACCEDO Czech Republic Communications s.r.o.

Češi jsou ve třídění odpadů zkrátka jedničky. Neodradila je od toho ani pandemie a s tím spojené komplikace. V průměru tak každý Čech vytřídil v roce 2020 téměř 67 kilogramů skla, papíru, plastů, kovů a nápojových kartonů. Kde konkrétně ale třídili lidé nejlépe?

To, že jsou Češi přeborníci v třídění odpadu, se ví už déle. Každoročně ale celostátní soutěž "O křišťálovou popelnici" hledá ta místa, kde Češi třídí nejvíce. První příčku v kategorii nad 5000 obyvatel obsadilo město Choceň z Pardubického kraje. V kategorii obcí od 501 do 5000 obyvatel zvítězil Majetín Tvrdkov ovládl kategorii obcí do 500 obyvatel.

Zástupci vítězných obcí převzali křišťálové hranoly s modelem popelničky. Do východočeské Chocně, města rozkládajícího se na obou březích řeky Tichá Orlice, zamířilo i ocenění pro absolutního vítěze, a to velká Křišťálová popelnice. A jméno vítězného města tak doplní seznam vítězů, vyrytý na této slavné putovní trofeji.

Související obsah

​Stejně jako v minulých letech byla i tentokrát soutěž určena všem obcím zapojeným v systému EKO-KOM. Do užšího výběru 17. ročníku soutěže O křišťálovou popelnici postoupilo 66 nejlepších měst a obcí, čili pět zástupců z každého kraje a hlavní město Praha. Tři nejlepší z každé kategorie bývají oceněni na slavnostním ceremoniálu v Hradci Králové. 

Hodnotilo se množství vytříděného odpadu na osobu a rok pro každou sbíranou komoditu. Hodnotil se také poměr tříděného odpadu a produkce komunálního odpadu a hustota sběrné sítě (včetně pytlového sběru a individuálních nádob). Body navíc získaly obce s nízkou produkcí směsného komunálního odpadu a také obce, které sbírají všechny povinné komodity.

Podívejte se na reportáž z unikátního pokusu:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz