Domácí

Úřady diskriminovaly maminky na rodičovské, uvedl ombudsman

Úřady diskriminovaly maminky na rodičovské, uvedl ombudsman
Zdroj: Getty Images

Podle ombudsmana diskriminovaly české úřady své zaměstnankyně kvůli rodičovství. Ženám na mateřské a rodičovské úřady zrušily neobsazená místa.

Ombudsman Stanislav Křeček informoval o třech případech státních zaměstnankyň, které se na něj obrátily o pomoc. Jednalo se o rušení jejich míst, když byly na mateřské a rodičovské.

Systematizací k diskriminaci

Jeden z případů se týkal zaměstnankyně ministerstva vnitra. V roce 2019 se při procesu stanovení počtu služebních míst (takzvaná systematizace) jako první rušila neobsazená místa, kam se ale počítala také místa zaměstnanců na rodičovské a mateřské. Podle ombudsmana se toto nedělo ale jen na vnitru, ale i na ostatních ministerstvech.

"Podle vyjádření tehdejšího státního tajemníka na ministerstvu vnitra se místa zaměstnanců čerpajících mateřskou a rodičovskou dovolenou jako neobsazená posuzovala na základě pokynu ministerstva financí. Podle ombudsmana se tím ministerstvo financí dopustilo diskriminace ve formě pokynu. Ministerstvo financí však následně informaci poskytnutou státním tajemníkem popřelo," doplnila k případu kancelář.

Související obsah

Další případ se týkal jiné ženy. Úřad, kde pracovala, pochybil, když zastavil řízení o jejím převedení na jiné služební místo v době, kdy byla na mateřské.

Ve třetím případě se ale nepodařilo prokázat, že zrušení místa souviselo s rodičovskou. "Pokud by se stěžovatelce podařilo tyto skutečnosti prokázat u soudu prostřednictvím svědeckých výpovědí, mohl by soud uzavřít, že zrušení stěžovatelčina místa souviselo s jejím odchodem na mateřskou dovolenou a stěžovatelka se stala obětí diskriminace," uvedl Křeček.

První jdou lidé na mateřské a před důchodem

Podle organizace Amnesty International ale nejsou podobné případy ničím výjimečným. "Pokud dojde na potřebu snižování počtu míst, stále platí, že se začíná od zaměstnanců na rodičovské dovolené, případně bohužel se často bere i ze skupiny lidí v předdůchodovém věku. Je to nejméně časově náročný přístup," popsala ředitelka organizace Linda Sokačová. Problematika se týká jak veřejného, tak soukromého sektoru.

Podle Sokačové za podobný přístup může i to, že se velká část české společnosti nadále domnívá, že diskriminace není nic špatného, že je právo zaměstnavatele vybírat si zaměstnance podle svých potřeb a pocitů, protože on přeci dává práci.

"Ženy po mateřské na trhu práce handicapované jsou. Až na vzácné výjimky, kdy mají osvíceného zaměstnavatele, nebo jsou takovými odbornicemi, že se bez nich zaměstnavatel neobejde a využije je třeba i v průběhu jejich mateřské dovolené," shrnula předsedkyně Českého svazu žen (ČSŽ) Jana Chržová.

Poukázala také na to, jak návrat po mateřské řeší Švédové. "Ve Švédsku by něco takového nepřicházelo v úvahu. Je tam paradoxní situace, že muž nebo žena po rodičovské šla na zkrácený úvazek, aby při práci mohla vykonávat rodičovské povinnosti, tak se brala jako částečně nezaměstnaná a druhá část platu jí byla z polovičního úvazku doplácená na celý," přiblížila Chržová.

Omluva od ministerstva

Na základě vyhodnocení ombudsmanem se ministerstva vnitra a průmyslu omluvila první a druhé ženě. Úřady přislíbily, že se jim pokusí zajistit vhodná služební místa.

"Náměstek pro státní službu také rozeslal pokyn služebním úřadům pro přístup k zaměstnancům na mateřské či rodičovské dovolené, jejichž místo úřady v mezidobí zrušily, a přislíbil změnu relevantních metodických pokynů tak, aby se situace v budoucnu neopakovala," dodala kancelář.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz