Domácí

V den voleb proběhnou i referenda. Lidé budou moci rozhodovat na 15 místech

Na patnácti místech se v den voleb do Poslanecké sněmovny budou konat i místní referenda. Lidé budou rozhodovat o semaforech, rozšíření průmyslové zóny nebo výstavbě hasičské zbrojnice. A v centru Pardubic dokonce o omítce na věži.

Celkem 300 tisíc korun bude stát pardubickou radniční kasu anketní otázka, zda má Zelená brána změnit svoji podobu.

Naposledy byla fasáda na gotické věži před 110 lety. Teď je velmi pravděpodobné, že se omítka na kamenném zdivu objeví znovu. "Referendum podpořilo 22 zastupitelů z 39," sdělil mluvčí pardubického magistrátu Radim Jelínek.

Pan Roman Kvítek na věž vidí ze střešního okna. A má jasno. "Referendum není nutné, měla by to rozhodnout rada odborníků," prohlásil.

Radnice se bude řídit názorem lidu, pokud do urny vhodí hlasovací lístek minimálně pětatřicet procent lidí.

Související obsah

​Ve Slavonicích na jihu Čech řeší referendem zase botanický problém, konkrétně jednorázovou náhradu šesti kusů sakur novými hlohy před postupným nahrazováním dožilých sakur.

Další referendum se plánuje ve Velkém Beranově na Jihlavsku. Místní budou rozhodovat o tom, jestli si u vesnice nechají vybudovat obří logistické centrum.

Podobných referend bude 8. a 9. října po republice patnáct, nejvíc na jižní Moravě a v jižních Čechách. V Třemošnici na Chrudimsku lidé rozhodnou, zda chtějí za kulturní památkou, Berlovou vápenkou, novou lisovnu.

V Dačicích hlas lidu rozhodne o chytrých semaforech a na Znojemsku o stavbě nové hasičárny. Referendum se možná uskuteční i v Tovačově na Přerovsku a bude o další těžbě štěrkopísku. Musejí ho ale ještě schválit zastupitelé.

A ve středočeských Zduchovicích řeší problém, jestli oplotit obecní lesy. V nich by se pak chovali jeleni.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz