Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Volby 2021: Co všechno slibují politické strany a hnutí? PŘEHLED

Volby 2021: Co všechno slibují politické strany a hnutí? PŘEHLED
Zdroj: Profimedia

Volby do Poslanecké sněmovny se rychle blíží a politické strany se předhání se sliby a nápady, co v následujících letech zlepšit. Připravili jsme pro vás přehled toho, co mají strany a hnutí ve svém programu.

Politické strany před volbami přichází s řadou slibů, co pro své voliče po volbách udělají. Do letošních sněmovních voleb se přihlásilo 22 stran, hnutí či koalic. Podívejte se na hlavní body programů subjektů, které mají podle dosavadních průzkumů největší šanci dostat se do Poslanecké sněmovny. Voliči budou rozhodovat v pátek 8. a v sobotu 9. října.

SPD

Hnutí Svoboda a přímá demokracie předsedy Tomia Okamury jde do voleb s číslem 4 a mezi jeho zásadní body patří například referendum o vystoupení z Evropské unie. SPD chce také zavést strop pro výši sociální podpory pro občany, kteří podle hnutí nežijí řádným životem. "Podpora nesmí umožnit lenochům žít lépe než lidem, kteří pracují," stojí v programu. Strana také kromě jiného prosazuje prokázání původu nabytého majetku občana nad 20 milionů korun.

Celý volební program v plném znění najdete na webových stránkách hnutí.

ČSSD

Českou stranu sociálně demokratickou vede do voleb Jan Hamáček a los jí přisoudil číslo 5. Strana před volbami zveřejnila tzv. desatero ČSSD pro volby do Poslanecké sněmovny 2021. Jsou v něm popsány klíčové priority strany. Mezi nimi je například progresivní zdanění příjmů fyzických osob nebo snížení DPH u základních potravin. Strana chce také zvyšovat minimální mzdu a zkracovat pracovní dobu. "Nejpozději od ledna 2025 omezíme pracovní dobu na 35 hodin týdně, a to bez krácení mzdy," stojí v programu. ČSSD chce také zavést pokuty za dlouhodobě neobsazené byty. 

Celý volební program v plném znění najdete na webových stránkách strany.

TSS (Trikolóra, Svobodní, Soukromníci)

Uskupení tří stran jde do voleb s číslem 8. V programu například zmiňuje, že chce prosadit ústavní nadřazenost českého práva nad sekundárním právem Evropské unie. Uskupení je také proti euru. "Prosadíme ústavní zakotvení práva platit českou korunou a práva platit v hotovosti," stojí v programu. Uskupení chce také provést antibyrokratickou revoluci a zrušit některé dotace. "Nynější dotace jsou zdrojem zla, provedeme důslednou revizi dotací, zastavíme nespravedlivé a diskriminační dotace do soukromého sektoru, které nahrávají pouze vyvoleným," slibuje strana.

Celý volební program v plném znění najdete na webových stránkách strany.

Související obsah

​PŘÍSAHA

Hnutí pod číslem 12 vede do voleb Robert Šlachta. Hnutí mezi prvními body zmiňuje požadavek na důkladné prověření všech covidových státních zakázek. Zaměřit se chce také na soudnictví. "Zrychlíme soudy zjednodušením trestního řízení, změnou organizace práce soudů například přesunem soudců podle zatížení soudů," stojí v programu Přísahy. Mezi dalšími body programu je například plán na zavedení jednoho volného dne v roce, kdy by občané České republiky mohli jít volně do muzeí, galerií a památek, které jsou státní, krajské či obecní. Mělo by to být 28. října.

Celý volební program v plném znění najdete na webových stránkách strany.

SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09)

Pod číslem 13 a názvem SPOLU kandiduje uskupení tří sněmovních stran. Uskupení si stanovilo pět hlavních priorit. Chce například snížit sociální pojištění na straně zaměstnavatelů o 2 procentní body nebo zavést daňové prázdniny pro rodiny, které čerpají rodičovský příspěvek nebo mají tři a více dětí. Zlepšuje také digitalizaci a přístup úřadů. "Mezi úřady budou běhat data, nikoli občan. A jakmile svá data jednou poskytnete, už je po vás nebude nikdy chtít znovu. Zrušíme zbytečné agendy a úřady. Počet státních úředníků klesne o 13 %," stojí v programu.

Celý volební program v plném znění najdete na webových stránkách strany.

PIRSTAN (Piráti a Starostové)

Spojení Pirátů a Starostů jde do voleb s číslem 17. Koalice chce výrazně pokročit v digitalizaci státní správy. Zlepšit chce také ovzduší ve městech. Uskupení podporuje také sňatky homosexuálů. "Dojde k plnému zrovnoprávnění stejnopohlavních párů a jejich dětí. Budou mít stejnou důstojnost, stejná práva, povinnosti a ochranu jako ostatní rodiny," stojí v programu. Zavést by také chtělo korespondenční a online hlasování ve volbách.

Celý volební program v plném znění najdete na webových stránkách strany.

Související obsah

KSČM

Komunisty pod číslem 18 do voleb vede předseda Vojtěch Filip. Do voleb si stanovili pět hlavních priorit. Strana slibuje například minimální mzdu alespoň 20 tisíc korun, 35 hodin dlouhý pracovní týden při zachování mzdy, novomanželské bezúročné půjčky nebo zrušení pracovních agentur. KSČM chce také výrazné zdanění nadnárodních firem nebo zavedení miliardářské daně. Je také pro vystoupení České republiky z NATO a pro referendum o vystoupení z Evropské unie. Dalším bodem v programu je například "obnova všestranných vztahů s Ruskem a Čínou."

Celý volební program v plném znění najdete na webových stránkách strany.

ANO

Vládní ANO vede do voleb premiér Andrej Babiš a los mu přiřadil číslo 20. Právě 20 tisíc by měl být podle hnutí také průměrný důchod. "Intenzivně se zaměříme na bytovou výstavbu. Potřebujeme zejména dostupné byty pro mladé rodiny i sociálně znevýhodněné občany," slibuje hnutí v programu. V plánu má také program zdravého Česka, jehož cílem je, aby Česká republika už nebyla zemí s třetí nejvyšší obezitou v Evropě. ANO slibuje také zvýšení vdovských důchodů nebo rodičovský příspěvek 400 tisíc korun.

Celý volební program v plném znění najdete na webových stránkách strany.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz