Naše Česko

S levným cestováním bude brzy konec, říká velvyslanec ČR pro energetiku

V Evropě se objevuje hrozba plošných blackoutů, podle odborníků hrozí i v Česku! Navíc nás čeká citelné zdražení energií. A co víc? Odborníci hlásí konec levného cestování. V pořadu Naše Česko odpovídali experti Václav Bartuška a Petr Kusý ve čtvrtek na TN LIVE.

Ceny energií na podzim podle odborníků citelně porostou. "Všichni očekáváme, že cena elektřiny půjde nahoru," nastínil Petr Kusý, jeden z představitelů pětičlenné rady Energetického regulačního úřadu. Konkrétní ceny ale budou známé až na přelomu listopadu a prosince.

V Evropě se objevuje akutní hrozba plošných blackoutů, které mohou připravit o elektrický proud miliony domácností, aktuálně hrozí třeba Británii nebo Irsku. "Napříč Evropou i u nás mizí část zdrojů elektřiny. V Německu odchází celá jaderná energetika, ale těch nových zdrojů není dost," vysvětluje zvláštní velvyslanec ČR pro otázky energetické bezpečnosti Václav Bartuška.

Související obsah

​Obnovitelné zdroje jsou podle něj fajn, ale rozhodně nestačí. "Systém je rozkolísaný, chybí záložní zdroje a ano, směřuje to i k blackoutům," nastínil Bartuška. Mohly by nastat kdekoliv a kdykoliv. "Já doufám, že k tomu nedojde, protože naše přenosové soustavy jsou velmi dobré. Ale skutečně stačí velmi málo a může se to stát i v Česku," říká Kusý.

Na energetiku bude mít dopad pravděpodobně i zelená politika, například Green New Deal (Nový zelený úděl). Evropská komise v balíčku, který navrhuje od července, uvádí, že v důsledku těchto politik by mohla padnout do energetické chudoby třetina obyvatel EU (přes sto milionů lidí).

"Dopad Zeleného údělu na životy každého z nás bude podle mě mnohem větší, než si dokážeme představit. Pokud se naplní všechno, co je v návrzích z července, tak zmizí levné letenky, zmizí auta na spalovací motor a všechno, co je dnes samozřejmé, je ve velkém ohrožení," myslí si Bartuška.

Související obsah

​Pořad Naše Česko pokračuje ve své nové fázi, v jejímž rámci se orientuje na ekonomická témata. Pro další díly pořadu již svoji účast přislíbili Ondřej Vlček, generální ředitel společnosti Avast, Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, zakladatelka Zásilkovny Simona Kijonková nebo generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Na sestřih nejdůležitějších momentů se můžete podívat v reportáži:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz