Domácí

Česko čeká nebývalé zdražování. Dotkne se pečiva, luštěnin i masa

Česko čeká nebývalé zdražování. Dotkne se pečiva, luštěnin i masa
Zdroj: Profimedia

Ekonomové varují před dalším zdražováním. Podle nich porostou významně ceny energií, ale také třeba pečiva nebo luštěnin.

Očekávané zdražení v Česku se bude týkat základních potravin jako mléčných výrobků, hovězího masa nebo luštěnin. "Do ekonomiky jsme v průběhu pandemie narvali příliš mnoho peněz. Zároveň jsme pozastavovali výrobu. To vytváří extrémně silné inflační tlaky," řekl ve čtvrtek hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Razantně nahoru půjdou rovněž ceny pečiva. Přestože loňská ani letošní úroda nebyly v Česku špatné, pekaři budou nuceni zdražit. Může za to hlavně růst cen energií a zvyšování mezd. Na růstu cen se podepíše i zelená politika EU. Ta se snaží přimět firmy využívat více energií z obnovitelných zdrojů, které jsou však dražší a méně spolehlivé.

Související obsah

​Kvůli energiím budou zdražovat i průmyslové výrobky. Podle ekonomů rostou ceny v českém průmyslu nejvíce za posledních 30 let. Zvyšování cen se tak bude týkat zboží z kovu, dřeva či papíru.

​Zdražení můžeme čekat rovněž v oblasti služeb či stavebních prací. Za zdražováním můžeme hledat rovněž růst cen energií, plynu a benzínu, uvedl ekonom Lukáš Kovanda.

mar, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Na Jičínsku se srazilo nákladní auto s osobákem. Dva lidé zemřeli

Na silnici č. 16 se u Holína na Jičínsku v pátek večer srazilo nákladní auto s osobním. Při vážné nehodě zemřeli podle policejní mluvčí Elišky Majerové dva lidé. Příčinu a okolnosti nehody policie vyšetřuje. Silnice je uzavřená.

Píše se na Deník.cz