Domácí

Strážník při procházce zachránil 62letého muže. Dostane medaili

Strážník během procházky ve svém volnu zachránil 62letého muže. Stalo se to v Pardubicích ve středu v podvečer pod železničním mostem. Pacient skončil v péči zdravotníků a následně v nemocnici.

Strážník se vracel s rodinou a kočárkem domů z procházky. Bylo to v parku Pod Vinicí. Pár desítek metrů před sebou si všiml bezvládného muže. O několik vteřin později se už nad tělem začal sklánět cyklista a ten zavolal i záchranáře. Strážník přiběhl a zjistil, že muž nedýchá.

Sevřel ruku v pěst a silně mu zatlačil na hrudní kost. Tím si ověřil, že pacient vůbec nereaguje na bolestivé podněty, a tedy jeho srdce nebije. Začal proto s oživováním.

Související obsah

Záchranáři do parku dorazili do pěti minut, jejich stanice je totiž nedaleko. Se srdeční masáží pak pokračovali a sanitkou dopravili muže do nemocnice v Pardubicích. Včasná resuscitace obvykle zvyšuje šanci na přežití o desítky procent.

Pokud je první pomoc prováděná precizně, jde o fyzicky velmi náročnou činnost. Hrudník se musí stlačovat až šest centimetrů hluboko a až sto dvacetkrát za minutu. Už teď je jasné, že strážník za záchranu života dostane od ředitele městské policie medaili.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA prověřuje, jestli je možné použít vakcínu pro děti ve věku od 5 do 11 let

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) začala s hodnocením použití vakcíny Comirnaty proti covidu-19 společností Pfizer/BioNTech pro děti ve věku od 5 do 11 let. V současné době je registrovaná pro použití u lidí ve věku 12 a starších. Pokud nebude potřeba doplnit další informace, očekává se výsledek za několik měsíců, informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). EMA přezkoumá údaje o vakcíně, včetně výsledků probíhajícího klinického hodnocení u dětí od 5 do 11 let. Pokud budou uspokojivé, agentura doporučí vakcinaci i u této věkové kategorie.

Píše se na Deník.cz