česká výprava

Čeští horolezci jsou zachráněni! Po dnech boje o život je čekají úřady

Z úpatí hory Rakapoši přišly skvělé zprávy. Čeští horolezci Jakub Vlček, Petr Macek a průvodce Vadžídulláh Nagrí byli po pěti dnech boje o život ve výšce 6 900 metrů zachráněni vrtulníkem.

Expedice dosáhla 7788 metrů vysokého vrcholu v pátek 9. září, ale při sestupu uvízla ve výšce 6 900. Zatímco čelili omrzlinám a horské nemoci, se o jejich záchranu snažila pákistánská armáda, ale kvůli počasí byly pokusy neúspěšné.

 

Horolezci, kteří na hoře bojovali o život, museli sestoupit o tisíc metrů níže, kde by mohl přistát vrtulník. Úterní záchranná akce musela být odložena, ale dobrodruhům byly dopraveny alespoň zásoby a vybavení. Ve středu ráno se na sociálních sítích už objevily vytoužené noviny. Trojice je zachráněna. 

Dění vám také přiblíží video níže:

Ačkoli jsou mimo ohrožení života, po sestupu je čekají další problémy. Na vrchol se totiž vydali bez povolení úřadů a pákistánský ministr turismu Rádža Násir Ali Chán jejich počínání označil za neetické.

Hora Rakapoši nacházející se v pohoří Karákóram měří 7 788 metrů a je 27. nejvyšší horou světa. Mezi horolezci je považována za jeden z nejhůř zdolatelných vrcholů, poprvé byla zdolána v roce 1958.

Související obsah

Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události