Koronavirus

Stovky bezdomovců očkovali proti covidu, do velké akce se zapojí další město

Město Liberec a Český červený kříž připravují velkou očkovací akci pro bezdomovce. Cílem je naočkovat zhruba každého šestého člověka bez domova. Aplikovat jim chtějí jednorázovou vakcínu. Ve stotisícovém Liberci žije podle odhadů asi 300 bezdomovců. V celém Česku zhruba 25 tisíc.

Terénní pracovníci už jezdí mezi bezdomovce několik týdnů a přesvědčují je, aby očkování využili. Nebude záležet na tom, zda mají doklady či zdravotní pojištění. "Těžko se hledají. Zatím máme v plánu čtyři místa. Dávek máme k dispozici 50 a je to jednodávková vakcína," sdělil ředitel Oblastního spolku Českého červeného kříže v Liberci Ondřej Hradec.

"Nemají doklady, nemají IT techniku, takže se registrovat nemohou. Bezpochyby je to riziková skupina jak svým věkem, tak zdravotními komplikacemi, chodí do veřejných prostor," vysvětlil náměstek primátora Liberce Ivan Langr (SLK).

Související obsah

​Pan Kučera je na ulici už tři roky, sám už se oočkovat nechal. "Nebolí to. Když to stát nabízí, tak proč se nenechat očkovat?" snažil se vyburcovat ostatní lidi bez domova. "Když k nám přijde nějaký klient, tak mu to vždycky nabídneme," řekl k tématu vedoucí střediska Naděje v Liberci Pavel Matějka.

Očkování ve městě proběhne v několika vlnách příští týden. Podobnou akci rozjeli také třeba v Jihlavě či v Praze. "U nás v Praze se naočkovalo 320 osob bez domova a dál pokračujeme," sdělil ředitel pražské pobočky Armády spásy Jan Desenský.

Počet bezdomovců v Česku se podle odhadů za posledních deset let více než zdvojnásobil. 

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz