Koronavirus

Covid je smrtelnější než většina jiných koronavirů. Vědci zřejmě přišli na důvod

Covid je smrtelnější než většina jiných koronavirů. Vědci zřejmě přišli na důvod
Zdroj: Profimedia

Studie vědců z newyorské univerzity přichází s možným vysvětlením, proč je virus SARS-CoV-2 způsobující covid-19 tak smrtelný v porovnání se svými příbuznými. Výsledky výzkumu naznačují, že jednou z příčin je vzájemné ovlivňování krevních destiček a buněk vystýlajících cévy. Důsledkem jsou pak krevní sraženiny a poškození cév.

Na studii, která vyšla tento týden v odborném časopise Science Advances, pracovali vědci z Univerzity v New Yorku. Identifikovali dva příbuzné geny, které se objevují v krevních destičkách pacientů s covidem-19, což způsobuje větší tvorbu myleoidních proteinů.

Vyšší hladina těchto proteinů souvisí podle výsledků studie s vyšší mírou srážlivosti krve a zánětu v cévách, tím pádem i se závažnějším průběhem onemocnění. Hladina byla obzvlášť vysoká u pacientů, kteří v nemocnici s covidem-19 leželi dlouhou dobu.

Tým odborníků zároveň zjistil, že vliv viru SARS-CoV-2 na krevní destičky je vyšší, než když jsou vystaveny jiným běžným lidským koronavirům. "Naše zjištění mohou z velké části vysvětlit, proč je covid-19 mnohem smrtelnější než jeho příbuzní," uvedla spoluautorka studie Tessa Barrettová.

Související obsah

​Koronaviry bývají zpravidla spojovány s nemocemi jako například MERS, SARS nebo právě covid-19. Zahrnují ale také celou řadu typů (229E, NL63, OC43 nebo HKU1), které způsobují obvykle pouze mírné až středně těžké infekce horních cest dýchacích, jako je běžná rýma.

Už na počátku pandemie byly jako hlavní rysy covidu-19 se závažným průběhem identifikovány krevní sraženiny a abnormální zánět v celém těle. Autoři studie předpokládají, že spolu tyto dva procesy úzce souvisejí.

Složky krve na poranění cév reagují spuštěním zánětu, stávají se lepkavější a shlukují se do sraženin. "Studie podporuje teorii, že krevní destičky aktivují endotelové buňky a přispívají k poškození cév a zvýšenému riziku úmrtí," vysvětluje hlavní autor studie a ředitel Centra pro prevenci kardiovaskulárních chorob na Univerzitě v New Yorku Jeffrey S. Berger.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Krátká zpráva

Americký zpěvák R. Kelly je vinen ze sexuálního násilí, rozhodl soud

Soud v pondělí v New Yorku rozhodl o vině amerického zpěváka R. Kellyho v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek. R. Kelly je známý především díky písni "I Believe I Can Fly". Slavnému umělci hrozí za jeho činy desítky let za mřížemi, dokonce až doživotní vězení, píše agentura AP. Vynesení rozsudku je naplánováno na 4. května. Prokuratura už v srpnu označila Kellyho za sexuálního predátora.

Píše se na Deník.cz