Domácí

Malý Marek (9) rostl pomaleji než jiné děti. Rodiče se báli vážné nemoci

Malý Marek (9) rostl pomaleji než jiné děti. Rodiče se báli vážné nemoci
Zdroj: Getty Images

Ne všechny děti rostou stejným tempem. Pokud je ale jejich růst opravdu výrazně zpomalený, může jít o předzvěst vážnější nemoci. Své o tom ví i rodiče devítiletého Marka.

Začalo to nenápadně. Devítiletý Marek několik měsíců rostl jako zdravé děti v jeho okolí. Nikoho by proto nenapadlo, že brzy bude všechno jinak.

"Asi v půl roce si paní doktorka začala všímat, že s Markem není něco v pořádku. Nepřetáčel se a nepásl koníčky. Odmalička jsme s ním cvičili Vojtovu metodu, ale naše paní doktorka postupně docházela k názoru, že v tom pravděpodobně bude ještě něco dalšího," popsala Markova maminka, paní Lucie.

Laik by ale nejspíš neměl šanci zpozorovat, že je něco špatně. "Marek navíc ani nepřibíral tolik, kolik měl. Přitom na nožičkách měl faldíky a nevypadalo, že by strádal. Byl takové komunikativní batole, proto jsme neměli pocit, že by mu něco chybělo," připustila paní Lucie.

Související obsah

Příběh malého Marka nakonec dopadl dobře. Tým lékařů z Fakultní nemocnice Motol pod vedením pediatra Jana Lebla po sérii testů přišel na to, že devítiletý chlapec trpí nedostatkem růstového hormonu. "Důležité pro nás bylo zjištění, že Marek nemá nějakou jinou nemoc, která by mohla pomalý růst způsobovat. Nakonec jsme byli rádi, že to má vlastně vcelku jednoduché řešení – růstový hormon mu dodávat," nechala se slyšet paní Lucie.

Léčbu Marek snáší dobře. "Zpočátku občas plakal, když jsme mu injekce píchali, ale teď už to bere jako normální věc. Počítám, že mu budeme hormon dodávat přibližně do 15–17 let, až se mu uzavřou růstové chrupavky. Mezitím chodíme na pravidelné kontroly, kde lékaři zkoumají správný růst kostí," uvedla maminka.

Související obsah

Chlapcův růst se srovnal dokonce natolik, že je Marek mnohdy i vyšší než někteří jeho vrstevníci. "Občas převyšuje i děti, které jsou o rok starší. Podle genetických vyšetření by měl mít maximálně 190 centimetrů. Což je přibližně o 5 centimetrů více, než má manžel, takže je to podle lékařů v pořádku," dodala paní Lucie.

Za některými poruchami růstu se ale mohou skrývat i vážnější onemocnění. "Může je způsobovat vcelku jakékoliv vleklé chronické onemocnění tělního systému a zpomalený růst může být prvním projevem tohoto onemocnění, které jinak není patrné. Proto je důležité tyto případy zachycovat v co největší míře, protože onemocnění, která poruchy růstu způsobují, znamenají často větší riziko než malý vzrůst," upozornil přednosta Pediatrické kliniky 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice v Motole Jan Lebl.

Některé děti mohou přestat růst například kvůli chorobě zažívacího traktu, jakou může být třeba Crohnova nemoc nebo některé nemoci ledvin. "I zdánlivě pomalý růst ale může být v normě, pokud je stabilní. Rodiče si mohou růst dětí ověřit v takzvaném percentilovém grafu, který určuje tempo růstu v závislosti na věku a pohlaví dítěte," objasnil pediatr.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz