Zahraničí

Češi letos na dovolených v cizině utráceli jako diví. V Chorvatsku nechali majlant

Češi letos na dovolených v cizině utráceli jako diví. V Chorvatsku nechali majlant
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Zatímco loni Češi o prázdninách trávili čas hlavně v tuzemsku, letos si nenechali kazit dovolenou covidem a vzali útokem oblíbené zahraniční destinace. Peníze rozhazovali dokonce více než v roce předcovidovém. Třeba v tradičním Chorvatsku útraty kartou překonaly loňský rok o 72 procent. Vyplývá to z analýzy projektu Česko v datech.

Pandemie koronaviru trvá už druhé léto, ale letos si jí Češi dovolenou kazit nenechali. Oproti loňskému roku, kdy zůstávali převážně doma a letní útraty poklesly napříč celým cestovním ruchem, se Češi letos vrátili do oblíbených destinací za hranicemi a náležitě si to užívali.

Z analýzy vycházející z dat České spořitelny vyplývá, že letos Češi v zahraničí utratili kartou o 35 % víc peněz než vloni, a dokonce o 5 % překonali výsledky z roku 2019. Loni Češi za hranicemi utráceli především na Slovensku, kde podle České spořitelny nechali přes 410 milionů korun, ale letos se na první příčku vrátila nejoblíbenější přímořská destinace Čechů.

Související obsah

Letošní prázdninové útraty v Chorvatsku překonaly 655 milionů korun. Oproti loňsku tak české útraty kartou stouply o 72 %.

Zajímavostí je, že ačkoliv Češi v Chorvatsku pomocí platebních karet platili největší obnosy, největší počet klientů České spořitelny alespoň jednou platil v Rakousku. U jižních sousedů přitom tuzemci utratili "jen" 346 milionů korun.

"Rakousko je kromě oblíbené destinace pro dovolenou také tranzitní zemí jak při cestě do Chorvatska, tak do Itálie, kde klienti utratili v průběhu letošního srpna o 123 % více peněz než loni, a dokonce i o 36 % více než v předcovidovém srpnu 2019. Vyšší počet transakcí v Rakousku lze tedy kromě útrat na dovolené připsat také platbám na benzínových stanicích či za občerstvení při průjezdu," vysvětlila Tereza Hrtúsová z České spořitelny.

Z analýzy dále vyplývá, že více peněz Češi v zahraničí utráceli i za hotely či restaurace, které na tom byly z hlediska objemů transakcí platebními kartami o prázdninách lépe než před dvěma lety. 

"Letos se situace otočila a útraty za ubytování nebo dopravu oproti roku 2019 výrazně stouply. Vyplývá to alespoň z dat České spořitelny o platebních transakcích jejích klientů provedených kartou. Nejvíce si polepšilo pohostinství. V roce 2019 lidé podle dat Spořitelny utratili v restauracích 1,71 miliardy korun, zatímco letos tato částka stoupla o 71 % procent na 2,94 miliardy," sdělil Tomáš Odstrčil z analytického projektu Česko v datech s tím, že pod hodnotami naopak nadále zůstávají cestovní kanceláře a aerolinky.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz