Koronavirus

Itálie zavádí jedno z nejpřísnějších opatření proti covidu, hrozí obří pokuty

Italská vláda zásadně zpřísňuje opatření proti šíření koronaviru. Jako první v Evropě zavádí povinnost pro všechny zaměstnance veřejného i soukromého sektoru prokazovat se při příchodu do práce tzv. zeleným pasem, tedy být naočkovaní, negativně testovaní nebo mít potvrzení o prodělání nemoci. Za nedodržování tohoto opatření hrozí vysoké pokuty.

V Itálii do práce jen s covid pasem. Od 15. října se to bude týkat všech italských zaměstnanců bez výjimky. Italská vláda schválila jedno z nejpřísnějších opatření proti šíření koronaviru v Evropě.

Všichni zaměstnanci veřejného i soukromého sektoru se budou muset prokazovat zeleným pasem, tedy očkováním, negativním testem nebo potvrzením o prodělání nemoci, které nesmí být starší půl roku. Cíl je jasný: motivovat co nejvíce lidí k očkování.

"Díky zelenému pasu budou všechna pracoviště bezpečnějším místem. Zároveň chceme, aby naše očkovací kampaň byla ještě efektivnější," nechal se slyšet italský ministr zdravotnictví Roberto Speranza. Proti zeleným pasům, které jsou v Itálii potřeba mimo jiné i k návštěvě restaurace, divadla nebo fitness centra, se v minulosti protestovalo. A rozšíření na pracovní sektor budí mezi Italy velké rozpaky.

Související obsah

​"Úplně nevím, co si mám myslet. Na jednu stranu to může být užitečné opatření, ale zase vláda nutí lidi dělat něco, co třeba nechtějí. Nyní je to zelený pas? Co bude příště?" ptají se lidé. "Nemám s tím žádný problém. Naše mobily nás kontrolují víc, než nějaký certifikát. Ukážu ho bez problému v restauraci, v práci, i když půjdu do fitka," reagují další.

Za nedodržování opatření hrozí Italům vysoké pokuty, v přepočtu téměř 40 tisíc korun, nebo dokonce pozastavení výplaty.

Velmi přísné opatření zaměřené na kontrolu přenosu nemoci v zaměstnaní platí i ve Francii. Ta tento týden začala s povinným očkováním zdravotnických pracovníku, pečovatelů i hasičů. Těm, kteří s ním nesouhlasí, hrozí také pozastavení výplaty a dokonce i odvolání z práce.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz