Volby

Doplňovací volby do zastupitelstev: Hlasovalo se ve třinácti obcích

O novém složení obecních zastupitelstev se v sobotu hlasovalo v celkem třinácti obcích na území devíti krajů. Předchozí zastupitelstva se tam totiž buď rozpadla, nebo počet zastupitelů klesl pod zákonem stanovený počet.

Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) se v sobotu konaly volby do obecních zastupitelstev ve třinácti obcích. Těmi byly Částkov v okrese Tachov, Hory v okrese Karlovy Vary, Hraběšice v okrese Šumperk, Kobylnice v okrese Kutná Hora, Kolešov v okrese Rakovník, Malíč v okrese Litoměřice, Mírová v okrese Karlovy Vary, Mohelnice nad Jizerou v okrese Mladá Boleslav, Pletený Újezd v okrese Kladno, Sedlečko u Soběslavě v okrese Tábor, Slunečná v okrese Česká Lípa, Vysoká Lhota v okrese Pelhřimov a Vysoký Újezd v okrese Hradec Králové.

Související obsah

​Za všechny tyto obce byla volební účast celkem 60,87 %. Nejvíce volili obyvatelé obce Slunečná, volební účast tam dosáhla 85,59 %. O 81 volných mandátů usilovalo 179 platných kandidátů, z toho 68 žen a 111 mužů. Ženy tak tvořily 38 % uchazečů o mandáty. Ty získalo 27 žen a 54 mužů. "Průměrný věk zvolených zastupitelů je 47,8 let. Nejstaršímu zvolenému je 73 let, nejmladšímu 22 let," uvedl ČSÚ.

Podle Evy Krumpové, 1. místopředsedkyně Českého statistického úřadu, byly tyto volby příležitostí k ověření připravenosti na sněmovní volby, které se uskuteční za tři týdny. Státní volební komise bude výsledky projednávat v pondělí.

 

art, TN.cz

Komunální volby 2022

Komunální volby, tedy volby do zastupitelstev obcí, měst a městských obvodů, proběhnou v pátek 23. a v sobotu 24. září 2022 společně s volbami do Senátu.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz