Volby

Volby začnou už za tři týdny. ČSSD na poslední chvíli vyměnila poslance

Sociální demokraté tři týdny před volbami mění jednoho ze svých 14 poslanců. Jihomoravského zákonodárce Romana Sklenáka nahradí ekonom Lukáš Vágner. Ten kandiduje i v nadcházejících volbách, které začnou přesně za tři týdny. Školeními už procházejí členové volebních komisí a rozvážet se začnou i volební lístky. Vše přitom provázejí přísná hygienická opatření.

Hlasovací lístky už jsou ve skladech. Volby se blíží. "Zapisovatelé si je budou přebírat a budou je nosit voličům do schránek," uvedla pracovnice jihlavského magistrátu Alena Holubová. Hlasovacích lístků jen pro Jihlavu je 37 tisíc.

I letos kvůli koronavirové epidemii přípravy voleb provázejí přísná hygienická opatření. "Při přípravě mají naši brigádníci respirátory a rukavice," tvrdí Holubová.

Na volby se připravují i členové volebních komisí. Procházejí speciálními školeními, kde si přebírají veškeré dokumenty k volbám. "Máme tady pokyny, máme tady volební zákon," řekl jeden ze členů komise. "Řeší se tady prezenční listina členů, kteří se dostavili na toto první zasedání volebních komisí a potom se podepisuje slib členů komisí," doplnil další. "V době skládání slibu musí být všem 18 let," představila jednu z povinností školitelka členů volebních komisí. Jenom v Jihlavě je 58 volebních okrsků a v nich celkem skoro 500 členů volebních komisí.

Související obsah

Koronavirová opatření se týkají i samotných voleb. "Ve volebních místnostech budou dezinfekce, roušky, respektive respirátory, budou se dezinfikovat plochy i psací potřeby, voliči by měli vstupovat s respirátory," upřesnila Holubová.

Stejně jako při loňských krajských a senátních volbách budou moci volit i lidé v karanténě, a to z auta. V každém kraji kvůli tomu bude znovu zřízeno několik takzvaných drive-in volebních míst.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Volby

Důležité Události

Píše se na Deník.cz