Domácí

O zimní dovolené je velký zájem! Čechy láká lyžování i exotika. Zájezdy mizí

O zimní dovolené je velký zájem! Čechy láká lyžování i exotika. Zájezdy mizí
Zdroj: Getty Images

Přestože podzim teprve začíná, řada lidí už nyní plánuje zimní dovolenou. A zájem o zájezdy je ohromný. Čechy navíc letos nejvíce táhnou pobyty na horách, kde by si mohli pořádně zalyžovat. Cestovní kanceláře se však obávají, že kvůli opatřením proti koronaviru bude na sjezdovkách omezená kapacita.

Pokud plánujete vyrazit v zimě na dovolenou, už nyní je nejvyšší čas se poohlédnout po nějakém zájezdu. Zájem o pobyty nejen v tuzemsku, ale také v zahraničí je obrovský, což si pochvalují cestovní kanceláře.

"Zpozorovali jsme zásadní změnu, kdy lidé jsou ochotni si dovolenou zaplatit dlouho dopředu. Jejich ochota je velká," řekl TN.cz mluvčí CK Fischer Jan Bezděk. Mnohé kanceláře navíc klientům nabízí také záruky, kdy pobyt mohou například ještě 30 dnů před odjezdem zrušit.

Související obsah

Čechy láká lyžování

Kvůli šíření koronaviru se loni lyžařská sezóna příliš nevydařila. Čechy tak nejvíce lákají pobyty na horách, kde aktivně stráví svůj volný čas a pořádně si zalyžují. "V porovnání s předchozími lety se zájem o zimní dovolenou na horách zvýšil. Lidé tyto zájezdy nejvíce kupují," sdělil pro TN.cz výkonný ředitel Asociace cestovních kanceláří (ACK) Michal Veber.

Lyžaře nejvíce lákají rakouské Alpy. "Nejvíce táhne Rakousko, poté také Německo, Francie a Slovensko. Zájem však bude letos také o Bulharsko, kde se loni dalo lyžovat," doplnil Veber.

Velký zájem je také o lyžování v tuzemsku, kde jednoznačně mezi lidmi vítězí Krkonoše. "Z naší nabídky tuzemských lyžařských zájezdů jsou nejprodávanější zimní pobyty v Krkonoších, u zahraničních zájezdů je to lyžování v rakouských Alpách a na Slovensku," popsala mluvčí Čedoku Eva Němečková.

Velkým problém však podle cestovních kanceláří může být omezená kapacita na sjezdovkách kvůli šíření koronaviru. Lidé by proto s výběrem zájezdu neměli příliš otálet. "V Itálii se už připravují, aby bylo možné dodržet hygienické podmínky. Tlak na volná místa tak bude obrovský," myslí si Bezděk.

Související obsah

Zájem je také o exotiku

Mezi lidmi jsou však stále oblíbené také dovolené v exotických destinacích. Řada Čechů tak místo lyžování plánuje spíše vyrazit za teplem a načerpat sluneční paprsky. "Exotické zájezdy se aktuálně velmi dobře prodávají. Největší zájem je momentálně o Spojené arabské emiráty, Omán, Dominikánskou republiku, a hlavně o Egypt," doplnil mluvčí Exim Tours Petr Kostka.

Mnohé však lákají také Maledivy, Seychely nebo třeba Mexiko. Nejžádanější jsou termíny zejména v době jarních prázdnin a v období vánočních svátků a Silvestra.

Zimní sezóna s koronavirem

Přestože zájem o zájezdy je velký, řada Čechů stále ještě otálí s nákupem. Na vině je zejména koronavirus, strach ze zhoršující se situace a zavedení různých restrikcí. Odborníci však neočekávají, že by virus výrazným způsobem sezónu ovlivnil. Klíčové je navíc podle nich očkování.

"Většina cestovatelů se nechávala naočkovat a lidé s vakcinací počítají. Takže vstupy do zahraničních zemí i návraty do Čech by neměly být tak složité. I kdyby se destinace přesunula na cestovatelském semaforu do červené kategorie, tak očkovaní při návratu nemusí do karantény ani na testy," vysvětlil Veber.

Související obsah

Na očkování vsází také cestovní kanceláře. "Věříme, že s tím, jak poroste počet očkovaných, tak se vše bude uvolňovat. Snad sezóna proběhne v pořádku," doufá Bezděk.

Odborníci však nevylučují, že se restrikce znovu zpřísní kvůli nárůstu nových případů koronaviru. "Epidemie narůstá a počty nových případů se zvýší zejména mezi neočkovanými. Pokud nakažených bude velké množství, tak začnou platit u cestování různá omezení. Jsme země, která je v počtu očkovaných pod průměrem. V zahraničí se nás proto můžou začít znovu obávat," uzavřel šéf České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek.

Řada lidí kvůli zavedeným podmínkám odpískala letní dovolenou. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz