Počasí

Začíná podzim. Vytáhneme zimní kabáty, nebo si ještě užijeme tepla?

Příjemné teploty v Česku ještě neřekly poslední slovo. Po chladných a deštivých dnech se můžeme těšit na babí léto. Podle meteoroložky Dagmar Honsové přijde společně se začátkem astronomického podzimu, který připadá na středu. A potvrzuje to i předpověď Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Astronomický podzim začíná ve středu 22. září ve 21 hodin a 20 minut. "Slunce vstoupí do znamení Vah a nastane podzimní rovnodennost. Díky tomu, že se po západu Slunce sluneční paprsky v atmosféře ohýbají, tak je Slunce viditelné 12 hodin a 10 minut. Severní polokoule se začíná odklánět od Slunce. Letos do Česka přinese začátek astronomického podzimu oteplení," řekla TN.cz expertka na počasí Dagmar Honsová.

Kdo se bál, že chmurná obloha a teploty okolo 13 stupňů Celsia už nezmizí, se může radovat. Už ve druhé polovině tohoto týdne přijde do Česka babí léto.

"Studené severovýchodní proudění, které výrazně srazí odpolední teploty na počátku týdne, bude slábnout. Těšit se můžeme až na 20 stupňů," uvedla Honsová.

Související obsah

​​Vyplývá to i z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Středeční teploty se sice ještě budou pohybovat mezi 12 až 16 stupni, ve čtvrtek už se ale vyšplhají až ke 22 stupňům.

A příjemné počasí nás čeká i v následujících dnech. V pátek má být od 16 do 20 stupňů, v sobotu i neděli dokonce 19 až 23 stupňů. Výhled na příští pondělí a úterý počítá s 16 až 20 stupni.

Podzim má být nadprůměrný

Podle Honsové se teploty udrží nad průměrem celý podzim. Nejvíc na jihu starého kontinentu, ale i u nás.

Související obsah

​"Následující tři měsíce bude největší kladné odchylky od dlouhodobého normálu dosahovat jih a jihovýchod Evropy. Na jihu Evropy stále převládá počasí na koupání – nejvyšší odpolední teploty se při slunečné obloze zastavují na letních hodnotách, v Řecku na tropických. Teplota moře se nejčastěji pohybuje od 21 do 26 °C. V Evropě střední by měl největší kladné odchylky dosáhnout měsíc listopad a prosinec," uzavřela meteoroložka.

Zato zima by měla být extrémní, a to kvůli polárnímu víru mířícímu k Evropě. Podrobnosti čtěte zde.

Předpověď počasí na středu 22.září a následující dny:

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz