Počasí

Polární vír se blíží k Evropě. Zima bude extrémní, varují meteorologové

Dlouhá a krutá. Taková bude podle meteorologů letošní zima, pokud se polární vír nepřestane rychle přibližovat k Evropě. Dotklo by se to i Česka. Tento atmosférický jev se v nepravidelných cyklech opakuje a už několikrát dodal zimnímu období v Evropě i Severní Americe na síle.

Nad severním pólem se vytvořil nový a rozsáhlý polární vír, který se každým dnem zvětšuje a už téměř zasahuje do Evropy. Podle meteorologů z portálu Severe Weather k nám nejspíš skutečně doputuje. Znamenalo by to intenzivnější zimu s teplotami hluboko pod nulou.

Polární vír je zjednodušeně velká cyklóna, která se formuje ve stratosféře (vrstva atmosféry v 18 až 50 kilometrech nad mořem) a pod níž se nachází masa studeného arktického vzduchu. A právě ten je podle expertů na počasí na cestě na evropský kontinent.

Záběry polárního víru:

https://www.facebook.com/severeweatherEU/posts/3234185653471180

​Do konce září se teploty ve stratosféře nad severním pólem mají pohybovat mezi -10 až -20 stupni Celsia. Polární vír tlačí doslova ledový vzduch stále níž, což se má od prosince odrážet i na rtutích našich teploměrů.

Nejhorší má být únor

Úplně nejvíc podle meteorologů ze Severe Weather vliv polárního víru pocítíme v únoru 2022. Vyplývá to z jejich dlouhodobých modelů. Zatím však není možné přesně určit, na jaké teploty bychom se měli připravit.

​Definitivní jistotu, že se polární vír do Evropy nakonec dostane, zatím odborníci nemají. Ovlivnit to může značné množství faktorů, zejména vzduchové proudy nad Atlantským oceánem. V případě Severní Ameriky je prý pravděpodobnost mnohem vyšší.

Související obsah

​Jestliže se předpoklad meteorologů naplní, pro Česko by to znamenalo druhou tuhou zimu za sebou. Minulá zima podle expertky na počasí Dagmar Honsové přinesla nejhorší mrazy za devět let, způsobila to takzvaná bestie z východu. Letos v únoru se teploty v Praze přes den propadaly k -11 stupňům, v Ostravě k -6 stupňům a průměrně se v celé zemi pohybovaly mezi -7 až -3 stupni. Na stanici Rolava v noci na 10. února naměřili dokonce -27,2 stupně.

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz