Koronavirus

Češi budou moci po roce a půl znovu cestovat do USA. Podmínkou je očkování

V listopadu se po 18 měsících světu otevřou Spojené státy a i čeští turisté tam budou moci opět vycestovat. Podmínkou je ale ukončené očkování proti covidu-19. Na sociálních sítích to v úterý potvrdil ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD).

Po roce a půl budou moci nejen čeští turisté znovu cestovat do Spojených států. Doposud cestu znemožňovaly restrikce kvůli covidu-19.

"Podobné podmínky, jako mají američtí turisté při cestách do Evropy už dnes, budou od listopadu platit i pro Čechy mířící do USA," informoval ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek. Platí to nicméně pouze pro plně očkované.

Potvrzení o očkování budou muset cestující doložit před odletem. Do tří dnů pak bude nutné podstoupit test s negativním výsledkem, aby se cestující vyhnul karanténě. Nová pravidla zahrnují i výjimky. Ty by se vztahovaly například na děti, které nemají nárok na očkování, uvádí BBC s odkazem na americké úřady.

Zatím není jasné, jestli budou Spojené státy uznávat pouze vakcíny, které jsou schválené na jejich území. Mezi ně patří Comirnaty od Pfizer/BioNTech, SpikeVax od Moderny a Janssen od Johnson & Johnson.

Související obsah

​Vakcína od AstraZeneky v USA schválená není. Zda ji budou úřady cestujícím uznávat, rozhodne Centrum pro prevenci a kontrolu nemocí, uvedl koordinátor Bílého domu Jeff Zients.

Nová pravidla se vztahují na všechny země Evropské unie, ale i další státy světa. Netýkají se ale pozemních hranic, pro cestující z Kanady a Mexika tak stále platí omezení.

Reportáž o uzavření USA ze srpna tohoto roku:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA prověřuje, jestli je možné použít vakcínu pro děti ve věku od 5 do 11 let

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) začala s hodnocením použití vakcíny Comirnaty proti covidu-19 společností Pfizer/BioNTech pro děti ve věku od 5 do 11 let. V současné době je registrovaná pro použití u lidí ve věku 12 a starších. Pokud nebude potřeba doplnit další informace, očekává se výsledek za několik měsíců, informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). EMA přezkoumá údaje o vakcíně, včetně výsledků probíhajícího klinického hodnocení u dětí od 5 do 11 let. Pokud budou uspokojivé, agentura doporučí vakcinaci i u této věkové kategorie.

Píše se na Deník.cz