Rakousko

Pozor! Při cestování z oblíbených zemí nově platí přísnější pravidla

Pravidla pro cestování se od pondělí opět změnila. Přísnější režim nově platí pro neočkované cestovatele, kteří se vrací z Chorvatska a Rakouska. U některých zemí se pravidla naopak zjednodušila.

Chorvatsko, Rakousko a Irsko se od pondělí 13. září na tzv. cestovatelském semaforu přesunuly do červené kategorie, která značí vysokou míru rizika nákazy koronavirem. Bosna a Hercegovina se přesunula dokonce do tmavě červené kategorie.

Pro země v červené i tmavě červené kategorii platí povinnost po příjezdu nastoupit do minimálně pětidenní karantény, kterou ukončí negativní výsledek PCR testu. Výjimku mají děti mladší šesti let a lidé s ukončeným očkováním nebo potvrzením o prodělání nemoci.

Pokud lidé k návratu do Česka využijí veřejnou dopravu, tak musí podstoupit ještě test před cestou. "V případě Rakouska ale zůstávají v platnosti všechny výjimky týkající se například pendlerů, rodinných příslušníků a malého pohraničního styku," uvedlo ministerstvo zahraničí.

Související obsah

​Jednodušší návrat je nově z Dánska, Švédska, Andorry, San Marina, z Kanárských ostrovů a Madeiry. Tato území se přesunula do oranžové kategorie, která značí střední míru rizika. 

Do oranžové se přesunulo také Slovensko, které dosud bylo zelené. U zeleně a oranžově označených zemí musí cestující vyplnit příjezdový formulář a být testován před vstupem do ČR nebo nejpozději pět dnů po příjezdu absolvovat antigenní nebo PCR test.

Zdroj: Twitter ministerstva zahraničních věcí

​I nadále zůstává umožněn tranzit přes Slovinsko bez nutnosti prokazování bezinfekčnosti. "Výjimka byla pro české občany opět prodloužena až do 19. září. Tranzit je možný bez překládání dalších potvrzení, pokud cesta nepřekročí 12 hodin od vstupu do země," uvedlo ministerstvo zahraničí.

Do Kanady mohou cestovat plně očkovaní Češi

Kanada od 7. září otevřela hranice všem očkovaným turistům včetně Čechů. "Kromě plné vakcinace, která byla provedena v Kanadě schválenými látkami (Pfizer-BioNTech, Moderna, AstraZeneca a Janssen), je zároveň nutné ne více než 72 hodin před plánovaným odletem podstoupit PCR test (antigenní nestačí)," dodalo ministerstvo.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Rakousko

Důležité Události

Krátká zpráva

Americký zpěvák R. Kelly je vinen ze sexuálního násilí, rozhodl soud

Soud v pondělí v New Yorku rozhodl o vině amerického zpěváka R. Kellyho v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek. R. Kelly je známý především díky písni "I Believe I Can Fly". Slavnému umělci hrozí za jeho činy desítky let za mřížemi, dokonce až doživotní vězení, píše agentura AP. Vynesení rozsudku je naplánováno na 4. května. Prokuratura už v srpnu označila Kellyho za sexuálního predátora.

Píše se na Deník.cz