Domácí

Prezidenta Zemana pustili z nemocnice. Čeká ho nabitý program

Prezidenta Miloše Zemana ve středu propustili z Ústřední vojenské nemocnice v Praze. Hned po propuštění ho čekaly tři pracovní schůzky. Okolo jedné hodiny odpoledne za ním do Lán přijela ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Po druhé hodině se setkal s předsedou ODS Petrem Fialou. Jako poslední za hlavou státu přijel šéf SPD Tomio Okamura.

​Hospitalizace prezidenta Miloše Zemana je u konce. Před jedenáctou hodinou dopoledne ho ve středu propustili z Ústřední vojenské nemocnice, kde strávil osm nocí. Po propuštění zamával přítomným novinářům a na otázku, jak se cítí, jen pokýval hlavou.

Po deváté hodině ráno za ním do nemocnice opět přijela manželka Ivana Zemanová, následovali ji hradní protokoláři. Podle reportéra TV Nova dovezli další dárkové koše a bednu jablek. 

Aktuální pobyt v nemocnici byl pro Zemana nejdelší za celé jeho působení v prezidentském úřadu. Minulé úterý nastoupil podle Hradu na plánovaný rekondiční pobyt do pražské Ústřední vojenské nemocnice. Podle oficiálních informací vyšetření prezidenta neodhalila žádný vážný problém. Hlava státu měla být dehydratovaná a mírně vyčerpaná.

Zemana během pobytu v nemocnici navštívila řada lidí. Přijela za ním dcera Kateřina, kancléř Vratislav Mynář, premiér Andrej Babiš (ANO), kardinál Dominik Duka a bývalá hlava státu Václav Klaus. Exprezident pobýval několik dní ve stejné nemocnici jako Zeman. Trápil ho vysoký tlak a žaludeční problémy. Z nemocnice jej propustili minulý pátek. 

Související obsah

Pracovní schůzky

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček v úterý oznámil, že prezident svůj středeční pracovní program v Lánech dodrží. Okolo jedné hodiny odpoledne za ním přijela ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). "Působil na mě prostě jako člověk, který se vrátil z nemocnice. Byl unavený, protože nespal ve své posteli. Byl velmi rád, že je doma," řekla novinářům po setkání Schillerová.

Ministryně financí s prezidentem na schůzi mimo jiné projednala zvyšování platů státních zaměstnanců. "Ministři za hnutí ANO se dohodli na naší schůzce i s panem premiérem, že bychom podporovali růst o inflaci, což pan prezident říkal, že je v rámci možností rozpočtu to maximum možného," uvedla Schillerová.

Související obsah

Schillerová novinářům řekla, že spolu s prezidentem probírali i státní rozpočet. V srpnu Zeman naznačil, že by její návrh na další rok mohl vetovat, nezdál se mu totiž dostatečně úsporný a investiční. "Říkal, že si to prostuduje a chtěl vysvětlit některé položky. K jednání se chce vrátit po volbách, protože nová vláda ho bude muset znovu projednat a schválit. Po volbách se tedy se mnou chce ještě znovu sejít," uvedla ministryně.

Výdaje na obranu

Po druhé hodině přijel do Lán předseda ODS Petr Fiala a poslanec ODS Pavel Blažek. Předseda ODS novinářům řekl, že zhruba hodinová schůzka se týkala především politické situace. "Probírali jsme také státní rozpočet, zejména výdaje na obranu. Podle pana prezidenta se situace odchodem armády z Afghánistánu mění a už není potřeba směřovat k závazku dvou procent HDP na obranu. S tím my nesouhlasíme, Česká republika by měla svůj závazek plnit," řekl novinářům Fiala. 

Prezident Miloš Zeman byl podle poslance Pavla Blažka unavený, jako by byl po pobytu v nemocnici každý. "Poprosím naprosto každého, aby vůbec nepodceňoval jeho myšlenkové schopnosti. Je zcela připraven na povolební šachovou partii. Ta debata v tomto smyslu byla jako vždycky, to znamená s připraveným člověkem," sdělil Blažek po setkání.

Okolo třetí hodiny odpoledne Zeman přijal do Masarykovy pracovny místopředsedu Poslanecké sněmovny a předsedu SPD Tomia Okamuru. "Zdravotní stav je dobrý. Proběhla velmi věcná diskuze o současné politické situaci a samozřejmě i povolební politické situaci. Diskuze probíhala i nad tím, jaké by případně byly zásadní podmínky SPD pro sestavení vlády," uvedl Okamura s tím, že hlavní podmínkou by byl zákon o referendu, případně referendum o vystoupení z NATO. Schůzkou s Okamurou středeční pracovní program prezidenta skončil.

Do Lán za prezidentem Zemanem přijela ministryně Alena Schillerová a předseda ODS Petr Fiala:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Británie kvůli šíření omikronu zpřísní protipandemická opatření

Britský premiér Boris Johnson ve středu oznámil zpřísnění některých opatření v důsledku prudkého nárůstu případů mutace omikron. Nová opatření označil jako "plán B" na poražení covidu během zimy. Od pátku budou na většině veřejných míst povinné roušky a od příštího týdne vláda nařizuje práci z domova lidem, kteří na to mají podmínky. Vstup na hromadné akce bude možný jen s potvrzeným očkováním nebo negativním testem.

Krátká zpráva

Diplomatický bojkot zimní olympiády v Pekingu podpoří i Kanada

Kanada se připojí ke Spojeným státům, Velké Británii a Austrálii v diplomatickém bojkotu zimních olympijských her v Pekingu, řekl ve středu kanadský premiér Justin Trudeau. Oznámení přišlo poté, co Bílý dům spolu s australskou a britskou vládou potvrdily diplomatický bojkot zimních her v únoru na protest proti porušování lidských práv v Číně. Čína slíbila, že bude reagovat "pevnými protiopatření".

Píše se na Deník.cz