Zahraničí

Půl milionu za záchranu v Pákistánu mají horolezci platit sami. Porušili podmínky pojištění

Dva čeští horolezci si záchranu z pákistánské hory Rakapoši zaplatí sami. Definitivně o tom rozhodla pojišťovna UNIQA, u které byli muži pojištění. Svou cestou porušili jak pojistné podmínky, tak lokální pravidla pro uskutečnění výstupu.

Pojišťovna UNIQA v minulých dnech komunikovala s kompetentními úřady v Pákistánu a s ministerstvem zahraničí. "Na základě poskytnutých oficiálních vyjádření k okolnostem případu můžeme potvrdit naše stanovisko, že událost nesplňuje podmínky pro vznik pojistné události a výplatu pojistného plnění," napsala za pojišťovnu redakci TN.cz Eva Svobodová.

Horolezci Jakub Vlček a Petr Macek podle pojišťovny porušili pravidla ve dvou ohledech. "Zdolávali horu v oblasti, která je ze strany ministerstva zahraničí nedoporučená pro cestování českých občanů, a kromě toho porušili lokální pravidla nutná pro uskutečnění výstupu na tuto horu. Obě tyto okolnosti jsou v rozporu s výslovnými podmínkami sjednaného pojištění. Na ně jsme upozorňovali od začátku," vysvětlila Svobodová.

Související obsah

Pojišťovna v rámci garance zaplatí pákistánské straně 1. záchranný let vrtulníku, ale poté bude po českých horolezcích peníze zpět vymáhat. "Platba za zahájení záchranné akce byla garantována v situaci, v níž šlo o záchranu lidských životů a která nesnesla další odklad zjišťováním podrobností. Nicméně vzápětí se ukázaly okolnosti, které platby za lety vrtulníku a záchranná opatření z pojištění vylučují. Tento fakt byl pákistánské straně neprodleně sdělen, ještě před dalšími záchrannými lety k hoře Rakapoši," uvedla pojišťovna.

Čeští horolezci tak budou muset za záchranu zaplatit v přepočtu zhruba půl milionu korun. Dostat muže pryč z hor stálo záchranáře hodně sil. Vrtulníky provedly zhruba deset letů do vysoké nadmořské výšky. Hora Rakapoši je se svými 7788 metry nad mořem 27. nejvyšší horou na světě, horolezci uvázli ve v nadmořské výšce 6900 metrů. Více si můžete přečíst zde.

Více o záchraně českých horolezců v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz