Další sporty

Čeští horolezci: Za uvíznutí mohl kolega, záchrana stála miliony, kdo to zaplatí?

Záchrana českých horolezců z hory Rakapoši v Pákistánu si vynutila masivní nasazení záchranářů i techniky. Vrtulníky provedly zhruba 10 letů do vysoké nadmořské výšky. Ačkoli horolezci byli pojištěni, vydali se do míst, kam české ministerstvo zahraničí nedoporučuje cestovat. Mluví se i o tom, že neměli povolení tamních úřadů. Oni tvrdí, že bylo vše v pořádku.

Čeští horolezci Jakub Vlček a Petr Macek v pátek 10. září zdolali 7 788 metrů vysoký vrchol Rakapoši, 27. nejvyšší horu na světě, mezi horolezci považovanou za jednu z nejhůř zdolatelných, a pak se vydali dolů. Jenže ve stěně uvízli kvůli počasí. Pákistánská armáda se je pokoušela zachránit od neděle. Do záchranné operace se zapojili horolezci, vrtulníky s piloty i vojáci. Celé to muselo vyjít na miliony korun. Momentálně se řeší, kdo to zaplatí.

"Oni sjednané platné pojištění mají. Je to dlouhodobě oblast, kterou ministerstvo zahraničních věcí nedoporučuje k cestování. Oni se vydali do oblasti, kde je obecně výluka cestovního pojištění Uniqa," vysvětlila pro televizi Nova mluvčí pojišťovny Uniqa Eva Svobodová. Zástupci pojišťovny prý budou věc řešit, až se horolezci vrátí do Česka.

"V rámci aktivních sportů je možné pojistit až do 5000 metrů a individuálně dokážeme i vyšší hory," nastínil možnosti mluvčí pojišťovny Kooperativa Milan Káňa.

Související obsah

Omrzliny, oděrky, ale také nedostatek sil a jídla. Když se k nim dostali záchranáři poprvé vrtulníkem, přistát nemohli, ale hodili jim alespoň potraviny. Pákistánská média tvrdí, že chybovali Češi, ti zase říkají, že uvízli kvůli pákistánskému kolegovi.

"Byl zmatený, nebyl prostě schopen dalšího sestupu," popisoval dění na hoře Rakapoši jeden z horolezců. Výprava strávila na hoře několik nocí v mínus 30 °C. Přes den se pokoušeli dostávat dolů. Se záchranou vrtulníkem moc nepočítali. 

"Nechtěli jsme ani věřit, že přistane a odveze nás. My jsme počítali, že půjdeme z těch 6400 do 5800, kde jsme měli schované další zásoby," prozradil Jakub Vlček.

Momentálně jsou v nemocnici v Gilgitu, ale zdravotně se cítí dobře. Vlček má omrzliny třetího stupně a Petr Macek je na tom o něco lépe.

"Někdy se může stát, že i ta cesta zpáteční je natolik dramatická, že se vlastně stane nejsložitější součástí celého výstupu," vysvětlil zkušený český horolezec Marek Holeček. Celý rozhovor si můžete pustit zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Další sporty

Důležité Události

Krátká zpráva

Getafe bez Jankta opět prohrálo, ve španělské lize je na posledním místě

Fotbalisté Getafe prohráli i další zápas ve španělské La Lize a jejich krize se prohlubuje. Tentokrát padli doma se Celtou Vigo 0:3 a v tabulce španělské ligy jsou na posledním místě s pouhými dvěma body. Do utkání stále nemohl nastoupit český záložník Jakub Jankto, jenž léčí zraněnou nohu.