Zahraničí

Babiš chce do Maďarska poslat policisty. Hlídali by hranici obehnanou plotem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se rozhodl nabídnout Maďarsku pomoc s ochranou hranic proti migrantům. Se svým protějškem Viktorem Orbánem ve středu navštívil maďarsko-srbskou hranici, která je od roku 2015 obehnaná železným plotem. Setkání obou premiérů bylo jen neformální. Oficiální jednání je na programu až příští týden v Česku.

V teplém oblečení, pohodlných kalhotách a v botách, které zvládnou náročný terén. Schůzka premiérů byla tentokrát poněkud netradiční bez veškerých formalit. A provizorní tisková konference, kdy novináři neměli obvyklý automatický překlad ve sluchátku, mnohé zaskočila.

Maďarský premiér Orbán českému předsedovi vlády v pohraničí ukázal tamní bezpečnostní techniku. Hranici se Srbskem lemuje 150 kilometrů dlouhý plot, dalších 200 kilometrů vede do Chorvatska. Hlídá ho na 4,5 tisíce lidí. Premiér Babiš přivezl jako dar od české republiky 12 stanů a další pomoc by mohla následovat.

Související obsah

"Projednám na vládě, jestli tam můžeme poslat policisty," řekl český předseda vlády.

Maďaři si za svůj postup vůči migrantům v průběhu posledních šesti let vysloužili kritiku od nejedné evropské země.

"Mohli jste tu vidět, že to je hranice, která chrání i vás. Je to hranice schengenského prostoru. Migrace není minulost, ale přítomnost," vysvětlil maďarský premiér Viktor Orbán.

Takzvaný dočasný plot a technika umístěná na hranicích mezi Maďarskem a Srbskem zastaví denně stovky migrantů. Od začátku letošního roku se tudy chtělo do Evropské unie (EU) dostat asi 70 tisíc lidí.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Na Jičínsku se srazilo nákladní auto s osobákem. Dva lidé zemřeli

Na silnici č. 16 se u Holína na Jičínsku v pátek večer srazilo nákladní auto s osobním. Při vážné nehodě zemřeli podle policejní mluvčí Elišky Majerové dva lidé. Příčinu a okolnosti nehody policie vyšetřuje. Silnice je uzavřená.

Píše se na Deník.cz