Ekonomika

Kdo si po škole vydělá balík? Podívejte se, ve kterých oborech platí nejlépe

Kdo si po škole vydělá balík? Podívejte se, ve kterých oborech platí nejlépe
Zdroj: Getty Images

Najít si po škole práci může být pro nejednoho mladého člověka těžký úkol. Největší nezaměstnanost je v Česku mezi vyučenými středoškoláky. Naopak zaměstnavatelé mají zájem o absolventy technických oborů. Ohromná nabídka volných pracovních míst je v oblasti IT.

Ještě na jaře se odborníci obávali, že pro absolventy bude v letošním roce velmi těžké prosadit se na trhu práce. Nakonec se však ukázalo, že situace v České republice není tak špatná, jak se očekávalo.

Největší problém mají vyučení absolventi

Analýza ukázala, že se situace liší podle typu školy. Zatímco studenti středních odborných škol s maturitou a odborným výcvikem nemají problém najít si práci, jinak to mají absolventi učebních oborů. U nich se nárůst počtu nezaměstnaných blíží k 50 %.

Související obsah

"Je zřejmé, že koronavirovou epidemií byla nejvíce zasažena výrobní a obslužná sféra a absolventi zde nacházejí uplatnění velmi obtížně," vysvětlil Michal Novák z pracovního portálu Profesia.cz.

Velmi nízká je v České republice nezaměstnanost absolventů vysokých škol. I mezi vysokoškoláky se však najdou tací, kteří mají problém se uplatnit. "Nejvyšší míra nezaměstnanosti je kromě absolventů uměleckých oborů, kde je vysoká míra tzv. svobodných povolání, u humanitně zaměřených oborů, v některých krajích hledají hůře zaměstnání zemědělské a přírodovědné obory. Fakultu od fakulty je pak jiná uplatnitelnost absolventů společenskovědních a humanitních oborů," doplnil Novák.

Co se vyplatí studovat?

Nejvíce si hned po nástupu do práce vydělají vysokoškoláci v IT oborech a bankovnictví a středoškoláci v IT a energetice. Naopak nejnižší nástupní platy mají vysokoškoláci ve zdravotnictví a sociální péči, středoškoláci v gastronomických službách, cestovním ruchu, maloobchodu, dopravě a spedici.

V současné době činí průměrná celková mzda nastupujících absolventů vysokých škol 29 700 korun, u středoškoláků je to o 16 % méně, tedy 25 700 korun.

Související obsah

"Například v IT si nastupující vysokoškolák vydělá v průměru 35 900 korun, průměr nabídek je 42 800 korun, v případě středoškoláků je průměr 28 600 korun, v inzerátech nabízí 39 500 korun. Jiná je situace v bankovnictví, kde má vysokoškolák 30 500 korun, v inzerátech je průměr nabízených mezd 27 600 korun, středoškoláci vydělávají 26 600 korun," nastínil Novák.

Lidé při práci více umírají, úrazů však ubylo. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Ekonomika

Důležité Události

Píše se na Deník.cz