Zahraničí

Jak bude dál mutovat covid? Expertka popsala, co nás čeká

Jak bude dál mutovat covid? Expertka popsala, co nás čeká
Zdroj: TV Nova

Je nepravděpodobné, že by covid-19 mutoval do smrtelnějších variant. Spíše se z něj stane běžná nemoc, jako je nachlazení. To jsou názory britské profesorky Sarah Gilbertové, které zazněly na semináři Královské lékařské společnosti. Gilbertová se podílela na vzniku vakcíny AstryZeneky.

Britská expertka Sarah Gilbertová si nemyslí, že by covid-19 mohl ještě zmutovat v nějakou smrtelnou variantu. "Jak cirkuluje populací, tak se stává méně a méně nakažlivější. Není důvod se domnívat, že by mohla vzniknout ještě nakažlivější varianta," řekla 59letá profesorka na semináři Královské lékařské společnosti. Na její vystoupení upozornil zpravodajský web DailyMail.

Podle Gilbertové se z covidu-19 postupně stane úplně běžné onemocnění, jakým je například nachlazení. "Už teď žijeme se čtyřmi odlišnými lidskými koronaviry a příliš nad tím nepřemýšlíme. Sars-CoV-2 se postupně stane jedním z nich," uvedla na semináři s tím, že je jen otázkou, kdy se tak stane a co všechno pro to budeme muset udělat.

Související obsah

Jen několik hodin před vyjádřením Gilbertové britský šéflékař Chris Witty obyvatele Velké Británie varoval, že téměř všechny nenaočkované děti se koronavirem nakazí. Uvedl také, že přibližně polovina dětí už covid-19 prodělala.

Profesorka Gilbertová se podílela na vývoji vakcíny AstryZeneky. Ta je široce distribuovaná do celého světa a hojně ji využívá i Velká Británie. Gilbertová si na semináři postěžovala, že ve výzkumu obecně chybí finance a ona sama se snaží získat investice, které by pomohly zabránit příštím pandemiím. Podle ní prostředky na výzkum obecně chybí u vakcín, na nichž vědci pracovali před pandemií. 

​Lidé, kteří prodělali covid a jsou očkovaní, nebudou potřebovat třetí dávku:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Na Jičínsku se srazilo nákladní auto s osobákem. Dva lidé zemřeli

Na silnici č. 16 se u Holína na Jičínsku v pátek večer srazilo nákladní auto s osobním. Při vážné nehodě zemřeli podle policejní mluvčí Elišky Majerové dva lidé. Příčinu a okolnosti nehody policie vyšetřuje. Silnice je uzavřená.

Píše se na Deník.cz