Zahraničí

Nehoda jihokorejské rakety během cvičení! Město zachvátila panika z útoku severních sousedů

Nehoda jihokorejské rakety během cvičení! Město zachvátila panika z útoku severních sousedů
Ilustrační snímek | Zdroj: TV Nova

Na letecké základně v pobřežním městě Kangnung se ve středu brzy ráno během vojenského cvičení s USA zřítila jihokorejská balistická raketa, což způsobilo explozi a následný požár. Nehoda vyvolala u zmatených obyvatel paniku, neboť ji pokládali za následek dalšího zbrojního testu konkurenční Severní Koreje.

Zvuk výbuchu a následný požár vedl mnohé obyvatele Kangnungu k domněnce, že by se mohlo jednat o severokorejský útok. Jejich obavy navíc posilovalo informační vakuum, protože armáda ani vládní představitelé neposkytli k explozi po celé hodiny žádné vysvětlení, informuje agentura AP.

Jihokorejský sbor náčelníků štábů uvedl, že při nehodě, která se týkala balistické rakety krátkého doletu Hyumoo-2, jež se zřítila uvnitř letecké základny na okraji města, nebyli hlášeni žádní zranění. Armáda uvedla, že vyšetřuje, co způsobilo "abnormální let" rakety, která je klíčovou zbraní ve strategii preventivních a odvetných úderů Jižní Koreje proti Severní.

Související obsah

Armáda uvedla, že test měl být odvetnou demonstrací síly Jižní Koreje a Spojených států poté, co Severní Korea v úterý brzy ráno odpálila balistickou raketu schopnou nést jaderné zbraně. Ta dokonce přeletěla nad japonským územím, což byla nejprovokativnější severokorejská demonstrace zbraní za poslední roky.

Včerejší odpálení severokorejské rakety rozšířilo rekordní počet raketových testů v tomto roce, kdy se země snaží vyvinout plnohodnotný jaderný arzenál schopný ohrozit pevninskou část USA a jejich spojence s cílem uznání Severní Koreje jako jaderného státu.

Selhání rakety potvrdila jihokorejská armáda až několik hodin poté, co se na internetu a sociálních sítích objevila videa, na nichž je vidět oranžová koule plamenů vycházející z oblasti, kterou popsali jako oblast poblíž letecké základny.

Představitelé hasičského sboru a radnice v Kangnungu uvedli, že na základě telefonátů o možném výbuchu byli na leteckou základnu vysláni záchranáři, ale vojenští představitelé je poslali zpět. Jihokorejský sbor náčelníků štábů uvedl, že úterní společné cvičení s USA zahrnovalo mimo jiné také odpálení čtyř armádních taktických raketových systémů a další rakety Hyumoo-2, které úspěšně vzlétly.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz