Zahraničí

Morawiecki nedorazil na summit do Budapešti, údajně kvůli dolu Turów

V Budapešti začal ve čtvrtek dvoudenní demografický summit. Účast ale na poslední chvíli zrušil polský premiér Mateusz Morawiecki, a to údajně kvůli sporům s Českou republikou o důl Turów. Česko na summitu zastupuje premiér Andrej Babiš (ANO).

Jak zvýšit porodnost a jak podpořit mladé lidi v zakládání rodin. To je jedno z hlavních témat na IV. Demografickém summitu v Budapešti. Premiér Andrej Babiš s dalšími státníky řešil stárnutí populace, které považují za problém.

Na summitu vystoupil ke stejnému tématu například někdejší viceprezident Spojených států amerických Mike Pence, srbský prezident Aleksandar Vučić a také maďarský premiér Viktor Orbán. Společně s nimi měl mít projev také polský premiér Mateuzs Morawiecki, ten se ale rozhodl svou účast na poslední chvíli odvolat.

Související obsah

​A to údajně kvůli sporům s Českem o těžbu v dole Turów. Soudní dvůr Evropské unie uložil v pondělí našim severním sousedům pokutu ve výši přesahující 12,5 milionu korun, kterou musí platit každý den, dokud bude těžba hnědého uhlí pokračovat.

Poláci to odmítají s tím, že zastavení prací v dole by ohrozilo energetickou bezpečnost nejen jejich země, ale celé Evropské unie. Na IV. Demografickém summitu, který se bude v Budapešti konat do pátku, vystoupí více než 70 řečníků z celého světa.

Jan Houška, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz